امروزه مهندسین ساخت و ساز برای افزایش طول عمر ساختمان ها از مصالح با دوام استفاده می کنند که کاربرد بسیاری دارد و بیشترین کاربرد این آجرها در ساخت تیغه دیواری می باشد به همین منظور ما در این مقاله به بررسی آجر سفال تیغه ای می پردازیم.

آجر سفالی تیغه ای چیست ؟

آجر سفال تیغه ای یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی می باشد که بیشترین کاربرد آن برای تیغه های داخلی و خارجی ساختمان می باشد که برای تیغه های داخلی آجر ۸ سانت و ۱۰ سانت در نظر گرفته می شود البته ۱۵ سانت هم برای کاهش صدا و حرارت بسیار استفاده می شود.

مزایای آجر تیغه ای

آجر سفال تیغه ای

آجر سفال تیغه ای برای ساخت ساختمان های چند طبقه بسیار مناسب است و در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم می باشد و به راحتی می توان از آن استفاده کرد. چون وزن آن بسیار سبک و دارای شیارهای در بدنه است و حمل و نقل آن بسیار ساده و راحت است .

بیشتر بخوانید: آجر سفالی بهتر است یا بلوک سیمانی

از دیگر مزایای آجر تیغه ای می توان به مقاومت بالای آن در برابر آب و رطوبت اشاره نمود که این موضوع سبب میشود هم وزن ساختمان کاهش یابد و هم استحکام مکانیکی ساختمان افزایش یابد.

این ویژگی سبب شده است که این محصول در مناطق مرطوب و زلزله خیز مشتریان بسیاری را پیدا کند.

این آجرها با محیط زیست سازگاری بسیاری دارد و چون از خاک رس ساخته می شود برای سلامتی مشکلی ایجاد نمی کند و هیچ آلودگی برای محیط زیست ندارد.

کیفیت آجر تیغه ای

آجر سفال تیغه ای دارای کیفیت بسیار بالایی است . این آجرها در کیفیت درجه دوم و اول تولید می شوند که در مناطق مرطوب و پر باران باید از نوع درجه یک استفاده کرد . همینطور از ملات مرغوب برای این آجرها باید استفاده کرد چون ۸۰ درصد علت شوره زدن به خاطر ملات بی کیفیت می باشد چون این ملات نباید آهک و نمک داشته باشند بنابراین کیفیت مواد باعث می شود که ساختمان ها با کیفیت بالا و هزینه ای پایین و به صرفه ساخته شوند.

نحوه دیوار چینی آجر تیغه ای

این آجرها برای تیغه چینی باید بین بلوک ها طوری چیده می شود که هشت گیر شوند یعنی نصف طول بلوک باید یک رج در میان در داخل ضخامت دیوار قرار بگیرد که این دیوارچینی باید کاملا راست و شاقولی باشد و رج ها افقی باشند و ضخامت بندها نباید کمتر از ۱۰ میلیمتر و بیشتر از ۱۲ میلیمتر باشد . باید بلوک ها حتما در آب خیس شوند تا آب ملات را جذب نکنند و همینطور برای اینکه بندهای قائم روی هم قرار نگیرند و باید یک رج کامل و رج بعدی با بلوک نیمه باشد.

نحوه محاسبه تعداد آجر سفال

آجر سفال تیغه ای باید به این صورت محاسبه شوند :

حجم = طول * ارتفاع *  ضخامت دیوار

حجم آجر = ٪۸*حجم دیوار

تعداد = حجم آجر /حجم یک آجر یا سفال آجر

بررسی ابعاد آجر تیغه ای

آجر سفالی  تیغه ای دارای ابعاد ۲۰×۲۰×۲۰ و ۱۵×۲۰×۲۰ و۱۵×۳۸×۲۰ می باشد که دو مورد اول برای دیوارهای خارجی استفاده می شود و برای دیوارهای داخلی از تیغه 7 تا 10 استفاده می شود و دیوارهای به ابعاد ۷ و ۵ سانتیمتر به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی عمل می کند که این محصول برای طبقات بالا بسیار مناسب می باشد.

آجر سفال تیغه ای2

خرید و قیمت آجر سفالی تیغه ای

برای خرید این آجرها باید به چند نکته توجه کنیم :

اندازه و ابعاد ، کیفیت تولید ، درجه یک و درجه دوم ، یک نواخت بودن را باید دقت کرد . میزان جذب آب در این آجرها بین ۸ تا ۱۶ می باشد و بر روی سطح آن خراشی نباشد و با کشیدن ناخن روی آن هیچ خراشی روی آن کشیده نشود و به همین منظور شما می توانید به سایت شرکت آجرمیهن مراجعه و خرید این محصولات را مشاهده نمایید. برای انتخاب قیمت این آجرها باید تعداد آجرهای تیغه ای را در مترمربع محاسبه کرد و قیمت هر مترمربع را با توجه به ابعاد محصول و موارد مورد نیاز مشتری می توان محاسبه کرد .

سخن پایانی

آجر سفال تیغه ای یکی از بهترین آجرهای سفال است که به آن آجر تیغه ای ، تیغه سفالی هم می گویند که برای دیوارچینی ساختمان ها بسیار کاربرد دارد به همین منظور شما می توانید با شرکت آجرمیهن ارتباط و از نحوه سفارش این محصولات اطلاع حاصل کنید .

0 0 votes
امتیاز به این محصول