با پیشرفت تکنولوژی ساخت سازه ها تغییرات زیادی کرده است و افزودنی های در غالب بتن و الیاف به مصالح ساختمانی اضافه شدند که باعث مقاومت ساختمان می شوند به همین منظور ما در این مقاله به بررسی بتن الیافی می پردازیم .

بتن الیافی چیست ؟

بتن الیافی یک نوع کامپوزیت است که با استفاده از الیاف تقویت کننده در داخل بتن باعث مقاومت بتن می شود و این بتن قابلیت جذب انرژی بالایی را دارد و در اثر بارهای سنگین ترک نمی خورد و از هم پاشیده نمی شود .

در اصل می توان گفت که به جای سیمان و گل و کاهگل از الیاف طبیعی و مصنوعی در بتن استفاده می شود که دارای خواص شکل پذیری بالا ، مقاومت زیاد و قابلیت جذب در برابر ترک خوردگی را دارند.

بتن الیافی1

کاربردهای بتن

این بتن ها در ساخت کف سالن های صنعتی ، ساخت بناهای مقاوم ، پناهگاه ها ، انبارهای نگهداری مواد منفجره ، باند فرودگاه ، پانل ها ، ساخت قطعات پیش ساخته ساختمانی ، پاشش بتن ، سطح انحنای یک سازه ، عایق بودن یک سازه ، دیوارهای ریزشی ، حفاری در مناطق مهم ، جایگزین برای بتن مسلح معمولی برای کاهش هزینه ها و در صنایع کاربرد دارد.

مزایای بتن حاوی الیاف طبیعی و مصنوعی

این بتن یک نوع جدید از بتن هستند که ویژگی و مزایای خاصی نسبت به سایر مصالح ساختمانی را دارا می باشند . FRC  ویژگی مکانیکی این بتن ها شامل مقاومت فشاری بیشتر از ۱۵۰ مگاپاسکال ، الاستیسیته بالا ، استحکام کششی ، سخت شدن کشش در مقابل تنش ، ظرفیت بالا و انرژی بالا در برابر بتن سنتی را دارا هستند و استحکام کششی در دامنه ۱۵ تا ۱۵ Mpa  را دارا می باشند .

همچنین قابلیت باربری بعد از ترک خوردگی و مقاوم در برابر تنش های ضربه و خستگی و سایش را دارند و قابلیت انعطاف پذیری را در آنها می توان مشاهده کرد و مانند مواد پلاستیکی خاصیت انعطاف پذیری دارند . همچنین مقاومت برشی این بتن هاطوری است که امکان حذف آرماتورهای برشی را دارد  و افزایش تغییر شکل غیر الاستیک ، عدم افت مقاومت و حفظ یکپارچگی تغییر شکل از مزایای دیگر این نوع بتن ها می باشد .

بیشتر بخوانید: حمل و نقل آجر

خواص بتن ها

این بتن ها  دارای خواص گوناگونی می باشد که چند نمونه از آن را بیان می کنیم :

مقاومت استاتیکی و خمشی

افزودن الیاف به بتن باعث افزایش مقاومت استاتیکی بتن می شود و در همگن بودن بدنه بتن و ایزوتوپی نقش زیادی دارد و از خواص مهم آن مقاومت خمشی در برابر ترک خوردگی می باشد .

مقاومت برشی و پیچشی

یکی دیگر از خواص این بتن ها این است که الیاف فولادی باعث افزایش مقاومت برشی بتن و تیرهای بتن مسلح را در برابر خرابی تقویت می کند و از خواص مهم این الیاف همان مقاومت برشی آن است و مقاومت پیچشی آن ۵/۱ تا ۲ برابر نسبت به بتن خالص می باشد.

بیشتر بخوانید:آجر خشتی برای ساختمان سازی

مقاومت ترک خوردگی و هدایت حرارتی

الیاف موجود در بتن از ترک خوردگی جلوگیری و یا با شروع ترک باعث محدود کردن ترک و اندازه آن می شود و هدایت حرارتی را بین ۲ تا ۲۰ درصد افزایش می دهد و مقاومت بتن را در مقابل تغییرات دما افزایش می دهد.

پوسیدگی و زنگ زدگی

این الیاف پوسیدگی و خوردگی از تجزیه آب و نمک بر روی ملات سیمان را جلوگیری و در برابر زنگ زدگی مقاومت می کند و هیچ تغییری در بتن ایجاد نمی کند.

استفاده از این بتن ها در ایران

بتن یکی از بهترین محصولات برای ساخت سازه های موجود در ایران می باشد که بسته به ظرفیت  الیاف بتن از آن در سازه ها استفاده می شود و به دلیل مقاومت فشاری که دارند امکان حذف آرماتورهای برشی در سازه ها را دارد و هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد و بهره برداری از سازه ها در مدت کوتاه امکان پذیر می شود به همین منظور شما می توانید به سایت شرکت آجرمیهن مراجعه و نحوه سفارش این محصولات را مشاهده نمایید.

سخن پایانی

بتن الیافی کیفیت سازه ها را افزایش می دهد و مزایای فنی و اقتصادی و کاربردهای زیادی دارد که اکثر مهندسان سازه از این الیاف برای مقاومت ساختمان ها بسیار استفاده می کنند  به همین منظور شما می توانید با شرکت آجرمیهن ارتباط و از نحوه خرید این محصولات و محصولات دیگر ساختمانی اطلاع حاصل کنید‌.

0 0 votes
امتیاز به این محصول