در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه نگهداری از دیوار آجری آشنا کنیم . آجر یکی از رایج‌ترین مصالح مصرفی برای ساخت و اجرای بسیاری از پروژه‌های متوسط تا بزرگ می‌باشد و امروزه در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شود که یکی از معروف‌ترین آن آجر سفالی می‌باشد. آجر سفالی امروزه در ساخت دیوارهای باربر و غیر باربر کاربرد بسیار زیادی دارد و این سبب شده‌است که برای نگهداری از دیوار آجری آن از سوی مهندسان و معماران نکات قابل‌توجهی در نظر گرفته شود که ما در این مطلب این نکات را برای آشنایی شرح می‌دهیم.

 

دیوارهای خارجی ساختمان

 

دیوارهای خارجی ساختمان برخلاف دیوارهای داخلی دیوارهای خارجی نیاز به مراقبت چندانی ندارند چرا که نور آفتاب و رطوبت هر روز به ثبات و پایداری آن کمک شایانی را می‌کند و به‌طورکلی نیاز به نگهداری خاصی ندارند ولی در صورت لزوم می‌توان بر روی آن آستری از ملات نرمه قرار داد و این سبب می‌شود که علاوه‌بر این‌که نمای دیوار جذاب‌تر شود مقاومت کششی و فشاری آن نیز به تبع ملات بالا رود. دیوار های خارجی ساختمان معمولا در مقایسه با دیوار های داخلی  آجر های مصرفی متفاوتی دارند و معمولا برای این دیوار ها از آجرهای سفالی  با ابعاد بزرگ در نظر گرفته می شود. نکته قابل توجه اینکه برای این دیوار ها باید قرنیز در نظر گرفته شود تا  رطوبت نتواند آسیبی به آن برساند.

 

 

مراقبت از دیوار آجر سفالی داخلی | نگهداری از دیوار آجری

 

دیوارهای آجر سفالی داخلی معمولاً به نسبت زمان نیاز به تمهیدات خاصی دارند از جمله این‌که در صورت ترک برداشته‌اند می‌توان بر روی آن آستر ملات استفاده کرد.ممکن است در بعضی از دیوارهای داخلی آجری رطوبت جذب‌شده از بین نرود دراین‌صورت می‌توان با سوراخ کردن بعضی از قسمت‌ها آجر،   رطوبت آن را از بین برد.نکته قابل‌توجه این‌که دیوارهای داخلی نیاز به شستشو ندارند و می‌توان با یک دستمال یا گردگیر اقدام به پاک‌سازی آن نمود چرا که رطوبت مداوم در طول زمان ممکن است به ساختار دیوار صدمات جدی وارد کند پس در صورت دیده شدن رطوبت در دیوار حتما لوله‌ها و تاسیسات ساختمان را به‌طور کامل چک نمایید.

 

 

استفاده از بادبند در دیوارها

 

یکی از تکنیک‌هایی که ساختمان را در مقابل تنش‌های محیطی سالم و پایدار نگه می‌دارد استفاده از بادبند های فلزی است و ای بادبندها در مقاومت کششی و فشاری دیوارهای آجری نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.  در بعضی از پروژه‌ها بعضی از افراد غیرمسئول برای کاهش هزینه‌ها این گزینه را در اجرا حذف می‌کنند که بعدها سبب می‌شود که آسیب‌های جبران‌ناپذیری به سازه وارد شود پس اهمیت دارد که این موارد مهندسی را در ساختمان به کار ببرید.

دانستنی های نحوه نگهداری از دیوار آجری

 

رنگ آمیزی دیوار آجر سفالی

 

دیوار آجر سفالی خود از یک نمای زیبا و جذاب برخوردار است و این  خود یک جلوه جذاب در دکوراسیون شما پدید می آورد.

بطو کلی در کنار این‌ کارهایی که انجام می‌دهید، روش‌های دیگری هست که می‌توانید  از دیوار آجری خود محافظت نمایید و از جمله می توان به رنگ آمیزی اشاره نمود.  این روش  علاوه بر اینکه زیبایی دکور  داخلی شما را بیشتر میکند سبب می شود که دیوار شما از خطرات موجوداتی مانند مورچه ها در امان بماند و دیوارهای آجری شما را حفظ می‌کند و کارهای تعمیر و نگهداری را در آینده به حداقل می‌رساند. نکته قابل توجه اینکه  قبل از اجرای دیوار آجری حتما نوع آجر مصرفی را  انتخاب کنید و در بیشتر حالات افراد با استفاده از انتخاب درستی ، مانند انتخاب آجر نما یک دکور چشم نواز را خلق می کنند.

 

رطوبت مداوم را دور کنید

 

با اینکه آجر ها در مقابل رطوبت  از خود مقاومت بسیار زیادی نشان میدهند ولی همین رطوبت  به صورت مداوم می تواند به  دیوار داخلی شما آسیب وارد کند و در صورت بروز رطوبت مانند نشتی لوله آب سریعا جهت  رفع آن اقدام نمایید و برای رفع رطوبت  برخی از دیوار های آجری می توانید با استفاده از سوراخ هایی  10 سانتی متری نسبت به رفع آن اقدام کنید و پس از خشک شدن رطوبت می توانید با آستر ملات نرمه این سوراخ  ها را بپوشانید. بطور کلی  دیوار های آجری که رطوبت را در خود نگه داشته و در نتیجه باعث بروز مشکلاتی شوند. بنابراین همیشه با کارشناسان مشورت کنید تا مطمئن شوید کدام گزینه برای دیوارهای آجری شما بهترین گزینه است.

0 0 votes
امتیاز به این محصول