آجر و کاشی، سیمان اولین مصالح ساختمانی هستند که هر کسی در زمان ساخت خانه به آن ها می اندیشد. آجر سفال و بلوک های ساختمان گزینه های متداول دیوار برای مسکن هستند، اگرچه ممکن است کاربردهای دیگری نیز در ساخت و سازهای عمومی، از جمله موارد دیگر سنگ فرش، زهکشی و روکش کانال وجود داشته باشد. تاریخچه آجرها طولانی است، و فناوری های آجر سفالی نیز دارای سابقه طولانی، از جمله استفاده پایدار از آجرهای ناپایدار و همچنین استفاده از مواد کامپوزیت به عنوان مثال، ترکیب نی برای ایجاد استحکام اضافی (بخصوص مقاومت خمشی) و به حداقل رساندن ترک خوردگی و تجزیه آن ها است. آجر سفالی و کاشی، سیمان اولین مصالح ساختمانی هستند که هر کسی در زمان ساخت خانه به آن ها می اندیشد.

تاریخچه ساخت آجر سفال

انتخاب مواد مورد استفاده در ساخت آجر سفال به محل زندگی و محیط بستگی دارد. اکثر جوامع با موفقیت موفق به استفاده از خشت هایی با مواد نرم مختلف شده اند تا قابلیت سیمان اساسی را فراهم کنند. مصریان و رومی ها موفق شدند سیستم های سیمانی مبتنی بر آهک را در مراحل اولیه توسعه دهند ، از این رو با اتکاء بیش از حد به انعطاف پذیری خاک رس ، سیمان به وجود تولید شد و امروزه هنوز هم از آن استفاده می شود. انتخاب مواد مورد استفاده در ساخت آجر سفال به محل زندگی و محیط بستگی دارد.

به عنوان مثال مصری ها دارای سیستم های دوتایی بودند که از ساخت و ساز آجر سفالی کاه استفاده می کردند و بعداً با محاسبه گچ به عنوان ماده اولیه اصلی برای تهیه سریع آب ، فناوری های مبتنی بر آهک را ایجاد کردند. سپس از آهک خام به روش های مختلفی استفاده می شود که قابل توجه ترین آنها به عنوان چسب در سیستم های سیمانی پوزولانی خاک رس- آهک است. رومی ها با محاسبه سنگ آهک ، از یک روش جایگزین برای کمک به منابع آبیاری سریع استفاده می کردند. آنها سپس با استفاده از خاکستر آتشفشانی و نه تکیه بر فرآیند سیمانی و با استفاده از خاک رس خام ، فناوری دیگری را ایجاد کردند.

فعالیت آتشفشانی انرژی را وارد مواد سنگی و خاکی می کند و ساختار آن را که به آسانی از نظر شیمیایی شکسته می شود ، و ساختار میکروبی ایجاد می کند و منجر به واکنش بالاتری می شود. نوآوری های دیگر ، مانند استفاده مناسب از چگالی مواد متنوع برای تولید اشکال ساختاری با دوام و پیچیده ، پایداری زیرساخت های رومی را بیشتر تصفیه و تقویت کرده است. ساختارهای ساخته شده با استفاده از این فن آوری ها و نوآوری ها امروزه هنوز هم با دوام و پیچیدگی قوی اثبات شده از بقا تا به امروز در کولوسئوم  و معبد پانتئون رم ، در میان سایر سازه ها و ویرانه های رومی نشان داده شده است. از آنجا که جنبه های دوام سنگ تراشی و بتن کاملاً شبیه به هم هستند، و از آنجا که تقریباً تحقیقات بیشتری در بتن وجود دارد.

نتیجه گیری

آجر سفال از دوران قدیم در ساخت خانه ها استفاده می شد و تمدن های باستانی نیز در ساخت خانه های از این ماده ساختمانی استفاده کرده اند. امروزه شاهدیم که علی رغم پیشرفت های تکنولوژیکی که به وقوع پیوسته بازهم در ساخت خانه ها، آجر و آجر سفال همچنان اولین گزینه ای است که معماران به آن فکر کرده و از آن به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند. شرکت آجر سفال میهن، در فروشگاه های خود انواع و اقسام آجر و آجر سفال را با قیمت مناسبی به خریداران عرضه می کند.