آجر سفال یک نوع مصالح ساختمانی است که به صورت صنعتی از خاک رس و خاک سفال تولید می شود و در واقع بهترین جایگزین سنگ برای دیوارچینی و دیوارکشی در ساخت و سازهاست. آجر سفال میهن نقش جهان از مواد اولیه با کیفیت تولید و با بهترین قیمت و عرضه بازار می شود.

آجر سفال به سه روش قالبی، دست ساز و صنعتی ساخنه می شود. کم هزینه ترین روش ساخت قالبی است. در روش دست ساز، مواد اولیه آجر سفال توسط اشخاص درون قالب هایی ریخته و سپس خشک می شود.  آجر سفال صنعتی به طور مکانیزه در کارخانه های آجر پزی ساخته و تولید می شود که از لطحاظ رنگ شبیه آجر دست ساز است اما شکل ظاهری آن همراه با نقش و نگار است.

آجر سفالی ابعاد استانداردی دارد و اصولا با همان ابعاد در کارخانه ها تولید می شود. این ابعاد برای آجر سفال 15 حدود 20 در 15 است. اما بیشتر مصرف کنندگان ابعاد 18 در 13 را مصرف می کنند به همین دلیل تولید کنندگان نیز آجر سفالی را در این ابعاد تولید می کنند. آجر سفالی10 نیز در ابعاد 18 در 8 تولید می شود.

هنگام خرید آجر سفالی باید به این نکته توجه داشت که سطح آجر نباید ترک داشته باشد.  رنگ آجرهای سفالی باید بیشتر به زرد متمایل باشد و رنگ قرمز نشان دهنده کیفیت پایین محصول است. وزن آجر سفالی که از مواد اولیه مرغوب تهیه شده است وزنی مشخص است و در هنگام تهیه به تعداد و وزن آن باید توجه نمود.

استفاده از آجر سفالی مزیت های بسیاری دارد. برای مثال وزن آن بسیار کم است. در هنگام ساخت و ساز از نیاز به استفاده از ملات زیاد نیست. هم در سازه های فلزی و هم در سازها های بتنی کاربرد دارد. آجر به راحتی در دسترس و قابل تهیه است. حفره هایی که در آجر سفالی وجود دارد باعث استحکام آن می شود. با شرایط مختلف آب و هوایی و محیط زیست سازگار است.