آجر سفال مرغوب به دلیل متریالی که دارد امروزه برای ساخت سازه ها با کمترین وزن و بیشترین مزایا استفاده می شود. آجر سفال یکی از بهترین نوع مصالح ساختمانی است که با تکنولوژی مدرن و تجهیزات به روز تولید می شود. در این مقاله با نحوه تشخیص آجر سفال مرغوب بیشتر آشنا می شوید.

 

آجر سفال

این نوع آجر که به روشی خاص و مواد اولیه مخصوصی تولید می شود در برابر عبور صدا و انرژی عایق است. وزن سازه ساخته شده با این محصول در مقایسه با متریال های دیگر بسیار کمتر بوده و به همین دلیل از جایگاه بالایی در صنعت ساختمان سازی برخوردار است. از متریال های مصرفی در آجر سفال می توان به پشم شیشه اشاره نمود که در آجرهای سفالی درجه یک مورد مصرف قرار می گیرند. این آجرها در دو اندازه با این متریال تولید می شوند و نسبت به آجرهای معمولی در بازار از قیمت بیشتری نیز برخوردار هستند.

شکل ظاهری آجرهای سفال

از مهم ترین نکات در زمان تولید آجر شکل ظاهری این آجرها است. بسته به اندازه این آجرها از سوراخ هایی در سطح خود برخوردار هستند. تعداد سوراخ بسته به اندازه آجرها داشته و هر کدام از این آجرها تعداد مشخصی حفره در خود دارند. در زمان ساخت دیوار با این آجرها و رود ملات به این حفرات باعث استحکام بیشتر دیوارها می شود. همچنین بر روی دیواره بیرونی آجر شیارهایی که ایجاد می شود که این شیارها باعث استحکام بیشتر آجر با ملات خواهد شد.

نحوه تشخیص آجر سفال مرغوب

با روند رو به رشد صنعت ساختمان سازی و استفاده از آجرهای سفالی در این صنعت تولید کنندگان بسیاری اقدام به تولید آجر سفال با کیفیت های مختلف نموده اند. به همین دلیل هنگام نیاز به آجر سفال باید به خوبی بتوان محصولات مرغوب را از محصولات نامرغوب تشخیص داد. تا با ساخت سازه با محصولات نامرغوب علاوه بر ایجاد ضررهای مالی دچار خسارت های جبران ناپذیر جانی نشد. به همین دلیل نحوه تشخیص آجر سفال مرغوب را در این قسمت بیان می کنیم.

رنگ یکنواخت در آجر سفال مرغوب

یکی از مهم ترین نکات در زمان خرید آجر سفال توجه به رنگ این محصول است. معمولا به علت پخت ویژه با دمای مشخص و متریال صرفی آجر سفال باید دارای رنگ یک دستی باشد. این رنگ نیز نباید به تیرگی متمایل باشد. تیرگی رنگ آجر سفال نشان از پخت سفال در دمای غیر متعارف دارد. عدم تعادل دمایی در زمان پخت باعث تغییر رنگ در آجر و عدم کیفیت آن می شود. به همین دلیل توجه به رنگ یکدست در تمام قسمت های آجرها باعث می شود تا در خرید خود دچار خسران نشوید. این رنگ باید به رنگ زرد متمایل باشد و در تمام قسمت های آجر به یک رنگ مشاهده شود. بنابراین اولین نحوه تشخیص آجر سفال مرغوب توجه به رنگ یکدست این محصول در تمام سطوح آجر است.

عدم ایجاد ترک

بعد از رنگ که در نحوه تشخیص آجر سفال مرغوب مهمترین گزینه است توجه به ترک بر روی سطح آجر نیز در مرحله دوم قرار دارد. در زمان خرید آجرهای سفال باید دقت نمود که هیچ گونه ترک و شیاری در زوایای بیرونی و داخلی آجر سفال دیده نشود. این ترک ها نیز در اثر پخت نامناسب آجر با دمای نامشخص رخ می دهد که باعث می شود در زمان ساخت به خوبی با ملات چسبندگی ایجاد نکند.

نحوه تشخیص آجر سفال مرغوب با توجه به زوایای قائمه در بلوک ها

یکی دیگر از ملاک ها در نحوه تشخیص آجر سفال مرغوب توجه به زاویه هایی این بلوک ها است. بلوک های سفالی نباید بدون هیچ گونه شکستگی در زوایای خود به خریدار عرضه شود. با ایجاد شکستگی و یا لب پریدگی در زاویه های هر بلوک این آجرها غیر قابل مصرف شده و ایجاد هزینه های خرید مجدد می کند.

 

توجه به ابعاد مشخصی

از دیگر نکاتی که در نحوه تشخیص آجر سفال مرغوب بسیار موثر است توجه به ابعاد درست و دقیق هر بلوک است. این بلوک ها در برای استفاده در موارد مختلف باید دارای ابعاد استاندارد و معینی باشند. عدم رعایت ابعاد دقیق در زمان تولید باعث می شود تا دیوارهای ساخته شده با این آجرها از استقامت و دوام مناسب برخوردار نبوده و در برابر عوامل محیطی ناپایدار باشند.

به همین دلیل باید حتما در زمان سفارش محصول ابعاد دقیق آجرها در نظر گرفته شود و با توجه به گنجایش هر خودرو در آن تعداد مشخصی از آجر ها را حمل نمود. عدم توجه به این نکته باعث ایجاد آسیب دیدگی در بلوک ها شده و با ایجاد ترک و شکستگی در زوایای آجرها این آجرها قابلیت استفاده در ساخت را از دست می دهند.

نکات مهم در زمان ساخت دیوار با آجر سفال

یکی از مهم ترین نکاتی که در زمان ساخت سازه ها با آجر سفال باید حتما در نظر گرفت تعداد مورد نیاز آجرهای سفالی است. به علت این که هر کامیون تعداد مشخصی از آجر با ابعاد مشخص را حمل می نماید و معمولا هزینه این بلوک ها با توجه به تعداد آن ها مشخص می شود. باید ابتدا تعداد مورد نیاز را برآورد نمود. سپس اقدام به خرید آجر سفال با توجه به نحوه تشخیص آجر سفال مرغوب نمود. با رعایت این نکات در صرف هزینه حمل و نقل نیز دچار خسارت نخواهید شد.

نکته دوم به علت این که آجر سفال بیشتر برای نمای بیرونی سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند استفاده از ملات با کیفیت بالا نیز برزیبایی سازه ها تاثیر زیادی دارد. به علت استفاده از ملات های بدون کیفیت در بعضی از سازه ها بعد از ساخت بر روی نمای بیرونی سازه ایجاد شوره می شود که نمای کلی سازه را تحت تاثیر زیادی قرار می دهد. با توجه به هزینه هایی که برای خرید این آجرها می شود استفاده از ملات بی کیفیت باعث ایجاد آسیب و خسارت به سازه ها خواهد شد.

برای سفارش و خرید آجر سفال مرغوب با بهترین کیفیت و البته مناسب ترین قیمت می توانید به سایت ما مراجعه فرمایید. کارشناسان در این سایت به شما درباره چگونگی ثبت سفارش و تهیه محصول مشاوره می دهند.

0 0 votes
امتیاز به این محصول