تحقیقات انجام شده در سایر کشورها در مورد کاربرد زغال سنگ به عنوان مواد اولیه در تولید آجر سفال سابقه استخراج آن و استفاده از آن به عنوان سوخت به قرن ۱۹ میلادی می رسد. امروزه کشورهای انگلیس، آلمان، ژاپن، چین، فرانسه و دانمارک، مهمترین کشورهای استفاده کننده از زغال سنگ هستند. برای مثال، ۷۵ درصد انرژی مورد نیاز کشور چین از زغال سنگ تأمین می شود. این کشور برای ساخت اولین کارخانه تهیه سوخت مایع با مرغوبیت بالا از زغال سنگ با کشور آلمان در حال همکاری است. این کارخانه قادر خواهد بود که در جنوب غربی ناحیه یانن سالانه ۴ میلیون بشکه بنزین و گازوییل از ۱/ ۷ میلیون تن زغال سنگ لیگنیت تولید نماید.

مؤسسه تحقیقات زغال سنگ چین با همکاری دانشمندان آلمانی مشغول بررسی و طراحی این پروژه هستند و کارخانه مورد نظر در آینده آماده بهره برداری خواهد بود. خاکستر حاصل از سوخت زغال سنگ به عنوان ماده افزودنی در سیمان، بتن و آجر استفاده فراوانی دارد. خاکستر زغال سنگ بدلیل وجود ذرات بسیار ریز شباهت زیادی به خاک رس داشته و خاصیت سخت شوندگی آن بخصوص پس از اضافه کردن آب و همچنین خاصیت ارتجاعی آن برای مخلوط کردن با خاک رس و تولید آجر سفال بسیار مناسب است. کلسیم موجود در خاکستر زغالسنگ گوگرد را به خود جذب می نماید.

معایب این خاکسترها، وجود بیش از اندازه اکسیدهای کلسیم، سولفاتها و اکسید آهن است. مقدار زیاد اکسید آهن درجه ذوب را هنگام پخت پایین آورده و چگالی آجر را افزایش میدهد. دیگر مواد موجود در این خاکسترها آلومینیوم، سیلیس، کلرید، کرم و فلزهای سنگین و گاهی گوگرد فراوان و یا مواد خطرناک، مانند ارسنیک است. در سال ۱۹۹۰ میلادی، آجر سبک با ۷۰٪ خاکستر بادی به دست آمده از سوخت زغال سنگ و ۳۰٪ خاک رس در هلند تولید شده است.

در کشورهای ایتالیا و ژاپن برای تولید آجر سبک از مخلوط خاکستر بادی و ته نشین شده، خاک رس و کمی گچ صنعتی از روش هیدروترمیک استفاده میشود. تکامل این روش از سال ۱۹۹۹ میلادی، در ایالات متحده امریکا ادامه دارد. تولید آجر از خاکستر زغال سنگ در کشورهای سوئد و امریکا سابقه ای طولانی داشته و همواره رو به افزایش است. تعداد تولید این آجرها در ایالتهای ایلی نویز، میشیگان، ایندیانا و ویسکانسین در سال ۲۰۰۰، در حدود ۲۷۸ میلیون و در سراسر امریکا ۸ / ۶ میلیارد بوده است.

مقدار خاکستر موجود در این آجرها بین ۴۰٪ تا ۷۰٪ بوده است.  در سال ۱۹۷۷، در ایالت ویرجینیا و پنسیلوانیا آجرهایی با ۷۲٪ خاکستر بادی زغال سنگ و ٪۲۰ خاکستر ته نشین شده و ۳٪ سیلیکات سدیم با روش فشاری خشک پیش از پخت تولید نمودند. تولید این آجرها در سال ۱۹۹۸، تنها ۱ / ۵٪ کل تولید آجر با خاکستر زغال سنگ در امریکا بوده و به دلیل مشکلات تولیدی چندان موفقیت آمیز نبوده است.

استفاده از باطله کارخانه های زغال سنگ شویی برای تولید آجر سبک بدلیل مناسبتر بودن خاکستر حاصل از سوخت آن به عنوان ماده افزودنی به آجر و فراوانی آن سابقه چندانی ندارد. امروزه به دلیل استفاده فراوان از این خاکستر در سیمان، بتن و آجر و بخصوص بتن ریزی زیر آب، دسترسی به نوع مناسب آن دچار اشکال گردیده و در کشور ایالات متحده امریکا مشغول بررسی چگونگی استفاده از باطله ریزدانه کارخانه ها در صنعت آجرسازی هستند.

از آنجایی که ماده اولیه هر دو محصول زغال سنگ است، شباهت زیادی بین مواد تشکیل دهنده آنها وجود داشته و در نتیجه از تجربیات موجود در صنعت تولید آجر سفال با خاکستر حاصل از سوخت زغال سنگ می توان استفاده فراوان نمود. برای مثال می دانیم که باطله مورد نظر باید دارای اکسید آلومینیوم، اکسید تیتان و سیلیس فراوان باشد تا برای آجر سازی مناسب باشد. وجود نمکهایی که به راحتی حل می شود مناسب نیست چرا که به سطح آجر سفال منتقل شده و رنگ آن را نامطلوب می نماید.

از جمله مواد دیگر نامناسب برای تولید این گونه آجرها، مقدار بیش از اندازه اکسیدهای کلسیم، سولفاتها و اکسید آهن است. مقدار خاک رس باید از یک حداقل کمتر نباشد تا خاصیت ارتجاعی لازم به خمیر آجر داده شود. خاصیت ارتجاعی و شکل پذیری در مرحله اولیه پیش از پخت آجر سفال بسیار مهم است. بعضی از کانی ها برای حفظ شکل آجر در هنگام پخت ضروری هستند. بعضی دیگر از کانیها برای تولید آجر مستحکم لازم است.

0 0 votes
امتیاز به این محصول