تعریف کاشی سرامیکی فرآورده‌ای است که با خواص و سیستم‌های مختلف تولید می‌گردد و به طور معمول برای پوشش دیوار، کف و تزیین سطوح داخل و خارج برخی اجزای ساختمانی و همچنین حوض‌ها و استخرها به کار برده می‌شود. مواد اولیه تولید کاشی عبارت است از: کائولن، خاک رس، بال کلی، فلدسپات، دولومیت، شاموت و برخی کانی‌های دیگر که به‌صورت دانه‌های کوچک‌تر از ۰/۱ میلی‌متر درمی‌آیند. در برخی از کاشی‌ها از مواد رنگی نیز استفاده می‌شود.

یکی از انواع کاشی‌ها، کاشی‌های سرامیکی ضد باکتری با خاصیت خود تمیز شوندگی هستند که در سطح آنها از پوشش‌هایی فوت و کاتالیستی همچون پوشش‌های حاوی نانو اکسید تیتانیوم استفاده می‌گردد. کاشی‌های ضد اسید محصولاتی بدون لعاب با جذب آب متوسط کمتر یا مساوی ۱٫۵ درصد می‌باشند که دارای استحکام بالا و مقاومت در برابر اسیدها (به جز اسید فلوئوریدریک) هستند.

کاشی را، از جنبه‌های مختلف، می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

 

روش تولید

الف) روش اکسترودی

ب) روش پرس خشک

پ) دیگر روشهای تولید

 

مقدار جذب آب

الف) کاشی‌های با جذب آب کم (کمتر از ۳ درصد)

ب) کاشی‌های با جذب آب متوسط (۳-۱۰ درصد) در دو زیرگروه (۳-۶ درصد) و (۶-۱۰ درصد)

پ) کاشی‌های با جذب آب بالا (بیش از ۱۰ درصد)

 

نوع نصب:

الف) تکی

ب) گروهی

 

محل مصرف:

الف) کاشی‌های دیواری، شامل کاشی ارتن وری، گرانیتی، پرسلانی، منوپروزا (تک پخت)

ب) کاشی‌های کف، شامل کاشی‌های با جذب آب کم، گرانیتی و پرسلانی

 

پوشش رویه:

الف) لعاب‌دار

ب) بدون لعاب

 

درجه‌بندی:

الف) درجه ۱

ب) درجه ۲

پ) درجه ۳

 

مصارف کف بر اساس مقاومت سایشی:

در پنج رده مطابق با استاندارد ملی ایران شماره ۲۵

 

استانداردها و ویژگی‌ها

مشخصات فنی کاشی‌های سرامیکی کف و دیوار باید مطابق استاندارد ملی ایران شماره ۲۵ و کاشی‌های موزاییکی گروهی مطابق با استاندارد ملی ایران شماره ۴۲۸۹ باشند.

ویژگی کاشی‌های معرق لعاب‌دار و بدون لعاب مورداستفاده در کف و دیوار بایستی با الزامات استاندارد ملی ایران شماره ۱۴۵۰۱ منطبق باشد.

کاشی‌های سرامیکی آنتی باکتریال و خود تمیز شونده بایستی علاوه بر دارابودن خواص فیزیکی و شیمیایی و ظاهری مطابق با استاندارد ملی شماره ۲۵ و استاندارد ملی شماره

۴۲۸۹، خاصیت ویژه آنتی باکتریال و خود تمیزشوندگی داشته و الزامات استاندارد ملی شماره ۱۴۴۹۹ را برآورده سازند.

ویژگی‌های کاشی‌های شیشه‌ای بایستی منطبق بر استاندارد ملی ایران شماره ۱۴۴۹۶ باشد.

ویژگی کاشی‌های ضد اسید بایستی منطبق با استاندارد ملی ایران شماره ۳۰۵۱ باشد.

مشخصات کاشی‌های بتنی بام باید مطابق با استاندارد ملی ایران شماره ۱۶۴۰۸ باشد.

 

آزمایش‌های استاندارد

آزمایش‌های استاندارد کاشی عبارت است از: اندازه‌گیری طول و عرض، ضخامت، مستقیم‌الخط بودن، مستطیل بودن، تخت بودن سطح کیفیت سطح، جذب آب، نیروی شکست، مدول گسیختگی، مقاومت در برابر سایش عمقی (کاشی‌های بدون لعاب)، مقاومت در برابر سایش سطحی (کاشی‌های لعاب‌دار)، ضریب انبساط حرارتی خطی، مقاومت در برابر شوک حرارتی، مقاومت در برابر حرارت و رطوبت (کاشی‌های لعاب‌دار)، مقاومت در برابر یخ‌زدگی، ضریب اصطکاک (لغزندگی)، انبساط رطوبتی، تفاوت رنگ‌های جزئی کاشی‌ها، مقاومت در برابر ضربه، مقاومت در برابر لکه‌گذاری، مقاومت در برابر اسیدها و بازهای غلیظ. استانداردهای مرجع این فصل در پیوست دوم ارائه شده‌اند.

 

ایمنی، بهداشت و ملاحظات زیست‌محیطی

استفاده از کاشی‌های لعاب‌دار که در لعاب آنها ترکیباتی مانند اکسیدهای سرب و کادمیم وجود دارد، برای محیط ‌زیست زیان‌بخش است.

سازگاری کاشی با سایر مصالح ناسازگاری ندارد.

بسته‌بندی، حمل و نگهداری کال کاشی‌ها در جعبه‌های مقوایی بسته‌بندی می‌شوند. برخی مشخصات فنی و درجه آن مطابق استاندارد ملی ایران شماره ۶۲۷۲، با رنگ ثابت و قابل‌رؤیت بر روی جعبه‌ها ثبت شده است.

آجر سفال میهن نقش جهان (محبوبی) انواع آجر سفالی را با بهترین کیفیت و دوام بالا تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. می توانید انواع آجر را به صورت آنلاین یا از طریق شماره 03135231213 سفارش دهید. 

0 0 votes
امتیاز به این محصول