بلوک سقفی انواع متفاوتی دارد که یکی از آن ها بلوک سقفی سفالی است. بلوک سقفی به طور کل، به ‌عنوان یک الِمان غیر سازه ‌ای به کار می ‌رود. این الِمان هیچ نوع باری را تحمل نمی ‌کند و تنها نوعی قالب ‌بندی سقف می ‌باشد که برای حذف بتن زیر کار است.

به ‌طور کلی این الِمان ‌ها بین تیرچه ها قرار می ‌گیرند و از آنجا که به‌ هیچ ‌عنوان نقش سازه‌ ای ندارند تنها جهت قالب ‌بندی بتن دال و جان تیر T شکل استفاده می ‌شوند.

این بلوک‌ها انواع متفاوتی دارند که عبارتند از:

  •  سفالی
  •  سیمانی
  •  پوکه ای
  • یونولیتی یا پلی استایرن

ما در این مقاله به معرفی بلوک سقفی سفالی می ‌پردازیم. در ادامه اطلاعات جامع و کاملی را در رابطه با این نوع بلوک در اختیارتان خواهیم گذاشت. اگر به فکر خرید بلوک هستید و تا الان نسبت ‌به انجام این کار اقدام نکرده ‌اید، پیشنهاد می ‌کنیم ابتدا در رابطه با انواع متریالی که می ‌توان برای سقف استفاده کرد اطلاعات کافی کسب کنید. سپس نسبت ‌به بودجه‌ی خودتان و هم چنین مزایا و معایب آن‌ ها تصمیم ‌گیری کنید.

بلوک سقفی سفالی

بلوک سقفی سفالی سطحی شیار دار دارد تا میزان چسبندگی آن‌ با بتن بیشتر شود. نکته دیگری که باید در رابطه با آن ها بدانید این است که دارای ابعاد متفاوتی می ‌باشند، اما معمولاً عرض آن‌ ها ۲۵ سانتی ‌متر بوده و وزنی برابر با ۳ الی ۱۰ کیلو گرم دارند.

برای تشخیص کیفیت این متریال بهتر است به صدای آن ‌ها توجه کنید. اصطلاحاً اگر دارای صدای زنگ‌ دار باشند، نشانه تو پر بودن و تاب زیاد آن‌ها می باشد که وجود این نشانه‌ ها دلیلی برای کیفیت بالای آن است. اما در صورتی‌ که دارای صدای خفه باشند، نشانه خوبی نیست.

چرا که این صدا نشانه پخته نشدن بلوک و همچنین ترک داشتن آن است. برای تشخیص کیفیت این متریال از روی ظاهر آن ‌ها، در ابتدا باید به رنگ آن ‌ها توجه داشته باشید. رنگ یکنواخت نشانه پخت خوب و یکسان بلوک می ‌باشد.

همچنین دقت داشته باشید که سطح بلوک سقفی سفالی عاری از هرگونه ترک و دانه‌ های آهکی باشد. یکی دیگر از ویژگی‌ هایی که باید این متریال داشته باشند، سطحی صاف و بدون هیچ‌ گونه خمیدگی و انحنا است. همچنین به لبه‌ های آن توجه کنید تا به ‌صورت تیز و مستقیم باشند.

پیشنهاد می کنیم در هنگام خرید به تمامی مواردی که گفته شده است دقت کافی و لازم داشته باشید تا محصولی که خریداری می کنید دچار عیب و ایراد نباشد.

بلوک سقفی سفالی

مزایا و معایب

همان ‌طور که می ‌دانید هر متریالی برای ساختمان سازی دارای مزایا و معایب خاص خودش است. در این قسمت ما به بررسی مزایا و معایب بلوک سقفی سفالی خواهیم پرداخت.

یکی از مزایایی که این بلوک‌ ها دارند کیفیت و ابعاد یکسان آن ‌ها است که باعث افزایش کیفیت در نتیجه‌ کار خواهد شد. ویژگی بسیار خوب دیگری که این متریال دارند وجود عایق حرارتی می‌ باشد که برای زمان‌ های آتش ‌سوزی بسیار مناسب است.

بنابراین پیشنهاد می ‌کنیم اگر می‌ خواهید برای جلوگیری از اتفاقات آتش ‌سوزی نوعی آینده‌ نگری به خرج دهید، حتما از این بلوک ‌ها استفاده کنید. داشتن قیمت مناسب نسبت ‌به دیگر متریال ها مزیت دیگر آن ‌ها است.

این موضوع باعث می‌ شود شما هزینه کمتری برای آن پرداخت کنید و باقی پول خودتان را برای قسمت ‌های دیگر ساختمان و کیفیت بیشتر استفاده کنید. بنابراین به‌ طور کلی می ‌توان گفت که این متریال بسیار اقتصادی و به‌ صرفه هستند. حال که با مزایای بلوک سقفی سفالی آشنا شده ‌اید خوب است که در رابطه با معایب آن هم اطلاعاتی داشته باشید.

یکی از بارز ترین معایب بلوک سقفی سفالی، داشتن وزن زیاد می ‌باشد. به علت آن که این متریال قرار نیست بار خاصی را تحمل کنند داشتن وزن زیاد تنها باعث افزایش بار مرده سقف خواهد شد.

مورد دیگری که در رابطه با آن‌ ها وجود دارد، داشتن پرتی زیاد و شکستگی در زمان حمل ‌و نقل و اجرا می ‌باشد که این ‌موضوع می‌ تواند قابل توجه باشد.

همچنین به دلیل شکننده بودن آن‌ ها طبیعی است که سرعت اجرای کار هم کاهش پیدا کند. از دیگر معایبی که می ‌توان به آن‌ اشاره کرد نفوذ بتن به داخل حفره ‌ها است که باعث افزایش وزن بلوک و شکستگی در داخل آن می ‌شود.

جهت اطلاع از قیمت بلوک سقفی کلیک کنید.

 

0 0 votes
امتیاز به این محصول