آجر سفال محصولات
آجر سفال
ژانویه 5, 2020
آجر فشاري
آجر چگونه در ساختمان سازی ساخته می شود ؟
ژانویه 8, 2020
آجرلفتون

آجرلفتون

آجرلفتون یکی از انواع آجرهایی که در ساختمان سازی کاربرد دارد آجر لفتون یا آجر ده سوراخ (perforated brick) است. لفتون، نام روستایی از توابع استان اصفهان است. نخستین بار این نوع آجر در روستای لفتون تولید شد و به همین دلیل نام آن را همنام  زادگاهش قرار داده اند. اما امروزه این نوع آجر در مناطق مختلفی از جمله در شهرهای مختلف استان اصفهان و یزد تولید می‌شود.

آجر در دو نوع زرد و قرمز تولید می گردد و عموماً سایز های بزرگ آجر در حصارباغ ها و ویلاها ، دیوار چینی محوطه ها،  حیاط منازل سوله ها به کار می رود. وسایز کوچک آجر لفتون در دیوار چینی اتاق ها، تراس ها، زدن سقف به کمک تیرآهن و درپوش حمام و دستشویی  مورد استفاده قرار می گیرد.


مواد تشکیل دهنده آجر لفتن شامل خاک رس ، خاک شیل و خاک نسوز میباشد . اکثر تولید آجر با خاک رس میباشد وان هم به دلیل این است که  قیمت آجر لفتون شیل و نسوز بسیار بالاتر از قیمت آجر لفتون رسی است.

مشخصات آجر لفتون

یکی از مرغوب ترین  خاک رس ها  برای پخت آجر در استان اصفهان یافت می شود. خاک رس در این شهر هیچ گونه ناخالصی ندارد و به جهت تولید آجر بسیار مناسب می‌باشد. از پرمصرف ترین محصولات سفالی آجر ، با ۱۰ گل می باشد. این آجر دارای ۱۰ سوراخ می باشد.

تنها دلیل وجود سوراخ ها به دلیل کاهش وزن آجر و نیز عایق بندی و ایجاد خلاء ایجاد شده است.  این نوع از آجر در شهرهای دیگر به نام زبره ، بهمنی و ده سوراخ معروف است که از سه طرف نما بوده و این آجر برای دیوار چینی و سقف و سوله میباشد.

ابعاد آجر لفتون ۵*۲۰*۱۰ است و ابعاد  آن مکعبی شکل میباشد.

معمولا استفاده آجر برای دیوارهایی که وزن و یا فشاربر آن است استفاده می شود. معمولا این آجر به صورت پازلی چیده می شود تا تحمل آن در برابر فشار و وزن بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *