طراحی داخلی
طراحی داخلی
ژوئن 7, 2020
بتن چیست
تاریخچه بتن
ژوئن 9, 2020
انواع سنگ

انواع سنگ

کم کم که  بشر نیاز به مصرف سنگ با اندازه های مختلف پیدا کرد، سعی کرد برای تشخیص آن ها از یکدیگر در اندازه های مختلف اسم جداگانه انتخاب کند . به طور مثال برای دانه های ریز ماسه بادی و برای دانه های درشت تر ماسه و همینطور درشت تر شن و قلوه سنگ و تخته سنگ و … انتخاب کرد.

 ماسه ها :

دانه هایی که قطر آن ها بین ۰٫۰۲ تا ۲ میلیمتر است به صورت زیر تقسیم می شوند :

۱ – ذرات بین ۱ تا ۲ میلیمتر را ماسه درشت

۲ – ذرات بین ۰٫۵ تا ۱ میلیمتر ماسه متوسط

۳ – ذرات بین ۰٫۲ تا ۰٫۵ میلیمتر را ماسه ریز

۴ – ذرات بین ۰٫۰۲ تا ۰٫۲ میلیمتر را ماسه خیلی ریز

ماسه برای درست کردن ملات ها و بتون و آجر های ماسه-آهکی مصرف می شود.

شن ها :

به دانه های به قطر ۲ میلیمتر شن می گویند و به شرح زیر تقسیم می شوند :

۱ – شن های ریز که شبیه خرده سنگ هستند.

۲ – شن های گرد و دارای سطوح صاف (شن نخودی و بادامی)

۳ – شن های سوزنی که طولشان بیش از سه برابر عرضشان است.

۴ – شن های پولکی که عرضشان بیش از سه برابر ضخامتشان است.

آبرفت های رودخانه ای :

بعد از اینکه ذرات سنگ بر اثر هوازدگی از سنگ اصلی جدا می شوند بر اثر عوامل مختلف که مهمترین آن آب است به پایین تر حمل می شوند .

حجم و اندازه سنگ ها به مقدار انرژی محیط بستگی دارد .جابجایی ذرات به سه مدل تقسیم می شود :

 1 – محلول

 2 – معلق (لای ورس)

 ۳ – غلتیدن و جهیدن در بستر جریان (ماسه و شن و ذرات درشت تر) حجم و انرژی آب در محل سنگ ها بستگی دارد،هر چقدر دانه ها درشت تر باشد و حجم آب کاهش پیدا کند دانه ها در بستر رودخانه میمانند و معمولا یک دست و همگن هستند.

رسوبات مخروط افکنه :

در مواقعی که رودخانه از شیب تند به یک شیب ملایم و دشت مانند می رسد مقدار زیادی از بار خود را باقی می گذارد که این حجم معمولا پهن و کوتاه هستند و مانند مخروط باز شده ای هستند به علت شیب زیاد سمت کوهستان درشت تر و سمت دشت دانه ها ریزتر هستند.

رسوبات مخروط واریزه :

در اثر هوازدگی در دانه های کوه ذرات سنگ از سنگ مادر جدا شده و به دلیل جابجایی معمولا گوشه دار هستند.

رسوبات بادی :

این ذرات بصورت ماسه های ریز و تپه های ماسه ای (تلماسه) هستند که در مناطق کویری و سواحل خلیج فارس و مازندران یافت می شوند اما به دلیل ریز بودن بیش از حد استفاده زیادی ندارند .

رسوبات ساحلی :

به رسوباتی که در زمان جذر و مد دریا ته نشین می شوند رسوبات ساحلی می گویند. این رسوبات به دلیل امواج آب یک جور بود و مقاومت بیشتری دارند.

باطله های معدنی :

این ذرات بعد از فرایند پرعیار مواد معدنی به جا می مانند و بیشترین آن ها در زمان پر عیار کردن معدن های طلا است که حجم زیادی شن و ماسه تولید می شود.

منابع سنگی :

زمانی که شن و ماسه طبیعی در دسترس نباشد یا کم باشد از خرد کردن و شکستن سنگ به صورت مصنوعی استفاده می شود.این نوع سنگ ها زبر و گوشه دار هستند که راحت تر به دست می آیند و بر دو قسم تقسیم می شوند :

 1 – شن و ماسه طبیعی

 2 – شن و ماسه شکسته

شن و ماسه طبیعی :

معمولا بعد از فصل بارندگی و طغیان رودخانه ها حجم زیادی شن و ماسه در بستر رودها بجا میماند که بعد از سرند کردن و شستن آن ها ماسه مورد استفاده به دست می آید.

شن و ماسه شکسته:

این نوع شن و ماسه از شکستن و خرد کردن سنگ ها در درون دستگاه ها سنگ شکن به دست می آید و برحسب نیاز مصرف کننده و یا استاندارد سرند می شود و در تهیه بتن کاربرد دارد.

تفاوت شن و ماسه طبیعی و شکسته :

شن و ماسه طبیعی به علت روی هم غلطیدن سنگ ها در بستر رودها گوشه های گرد و سطحی صیقلی دارند در صورتی که شن و ماسه شکسته گوشه های تمیزی دارند.به دلیل گرد بودن و سطح صاف شن و ماسه طبیعی و اصطکاک داخلی کمتر در بتون ریزی کاربرد بیشتری دارند. از شن و ماسه شکسته بیشتر در راه سازی استفاده می شود که به دلیل گوشه دار بودن و اصطکاک داخلی زیاد سطح مناسبی برای آسفالت می باشد.

محل های مصرف شن و ماسه در ساختمان :

بیشترین محل مصرف شن و ماسه در ساختمان های بتنی است اما علاوه بر آن در پی ریزی ساختمان های بیشتر از ۲ طبقه  هم استفاده می شود و همچنین ساختمان های آجربرای  ملات و یا کف ریزی و جلوگیری از رطوبت و همینطور محفوظ نگهداشتن لوله ها و تاسیسات استفاده می شود.

ماسه ملاتی :

بیشترین استفاده از شن و ماسه در تهیه بتون است و حجم کمتری در تهیه ملات استفاده می شود نسبت به موارد استفاده ملات در زیر موزاییک یا سنگ فرش و دیوار چینی ضخامت ملات اندازه شن و ماسه متفاوت است.مثلا برای ملات در آجرچینی دانه ها می تواند شش میلیمتر باشد،ولی برای نماسازی ضخامت ملات در حدود هشت میلیمتر است.برای دوغاب پشت کاشی و سیمان باید از دانه های ریزتر استفاده کرد تا ملات راحت به داخل بدنه سنگ و کاشی نفوذ کند و راحت تر عمل چسبندگی را انجام دهد.

موادی که نباید در شن و ماسه باشد:

بدترین ماده برای ملات یا بتون خاک رس است چون خاصیت جذب آب بالایی دارد و حدود هشت برابر وزن خود آب جذب می کند که باعث می شود آب ملات خشک شده و فعل و انفعالات انجام نشود و ملات چسبندگی کافی را نداشته باشد.

موارد استفاده مهم شن و ماسه :

بتن :

۷۵ درصد بتن را خرده سنگ تشکیل می دهد و نسبت به مصرف بتن در محل های مختلف مصالح خرده سنگی متغیر است.

راه سازی :

در قشر های مختلف از مصالح خرده سنگی و در لایه ها استفاده می شود.

آسفالت:

بنت به نوع آسفالت مصالح خرده سنگی متفاوت است.

بالاست:

جهت توزیع بار چرخ ها و زیر سازی راه آهن استفاده می شود.

مصالح نفوذ ناپذیر :

به عنوان مصالح نفوذ ناپذیر در سدهای خاکی و کانال ها و دیواره مخازن استفاده می شود.

لایه های مقاوم در برابر فرسایش :

در مقابل هوازدگی و فرسایش بر اثر آب باران،یخ زدگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *