بتن چیست
تاریخچه بتن
ژوئن 9, 2020
ال اس اف
ال اس اف چیست؟
ژوئن 14, 2020
آپارتمان لوکس

آپارتمان لوکس

در ساختمانهای چند طبقه، آپارتمان ها به صورتهای مختلف با ترکیب متصل، منفصل، خوشه ای و شعاعی قرار میگیرند. آپارتمانها در این ساختمانها دارای گونه های مختلفی است که میتوان به شرح زیر دسته بندی نمود:

آپارتمان حداقل

آپارتمان حداقل عمدتا شامل یک اتاق بزرگ است که ترکیبی از نشیمن، نهارخوری و خواب است. ممکن است یک کنج آپارتمان به یک آشپزخانه کوچک دارای حداقل تجهیزات لازم، اختصاص داده شود. همچنین یک حمام کامل نیز در نظر گرفته می شود.

مهمترین ویژگی طرح این نوع آپارتمان، انعطاف پذیری فضای اصلی است به گونه ای که بتواند به طور جایگزین برای نشیمن، خواب و نهارخوری به کار رود. اغلب یک مبل تختخواب شو برای نیل به این انعطاف پذیری به کار میرود و فضای ورودی را می توان به عنوان فضای نهارخوری استفاده نمود. یک مشکل اساسی، فضای کمد و رختکن است که اغلب کمتر از اندازه حداقل است.

اندازه یک آپارتمان حداقل میتواند از حدود ۱۹ تا ۶۷ مترمربع متغیر باشد. حداقل ملزومات FHA حداقل تقریبا ۲۸ مترمربع است. یک روش برای بزرگتر نشان دادن فضا، ایجاد یک تراس روبروی ساختمان و استفاده از دیوارهای شیشه ای است نوع ساده در آپارتمانهای ساده، تمام اتاقها در یک سطح قرار دارد. ابعاد آنها از یک آپارتمان حداقل که دارای یک اتاق به عنوان نشیمن و خواب و یک آشپزخانه و حمام است، تا یک واحد چند خوابه، متغیر است.

 آپارتمان ساده

متداول ترین گونه آپارتمان است زیرا ساده ترین و اقتصادی ترین آنهاست. در این گونه آپارتمان، به دلیل این که فضای خواب و نشیمن در یک سطح واحد طراحی شده است، رفت و آمد ساده می شود. این طرح ممکن است در یک برج قرار گرفته باشد و یا در یک ساختمان ویلایی. مهمترین انتقادی که به نوع ساده می شود، افزایش سطح زیربنای مورد نیاز در راهروها و راه پله ها، به منظور دسترس به آپارتمان است. ترکیب بندی با شکل آپارتمان، توسط نوع ساختمانی که قرار است آپارتمان در آن قرار گیرد، تعیین می شود. در طرح راهرو مرکزی، شکل آن دراز و باریک است، تا حداکثر محیط را داشته باشد. در حالی که در طرح برج، شکل مربع است.

 آپارتمان دوپلکس

این نوع دارای دو طبقه است که اتاق نشیمن، آشپزخانه و نهارخوری در یک طبقه و فضاهای خواب در طبقه دیگر قرار دارد و این دو طبقه با یک پلکان داخلی باهم ارتباط می یابند. مهمترین مزیت اقتصادی یک آپارتمان دو پلکس، حذف یک راهرو و درهای آسانسور به صورت یک طبقه در میان است. با وجود این، این صرفه جویی تا حدودی به دلیل نیاز به ایجاد یک راه پله در هر آپارتمان، کاهش می یابد. از دیدگاه سکونتی، مهمترین مزیت آن، جدایی فعالیتهای سکونتی از فعالیتهای خواب است.

آپارتمان دوبلکس، چه در یک طرح راهرو مرکزی واقع باشد و چه در طرح راهرو بساز، مزیت تهویه دو طرفه برای طبقه فوقانی را دارد. همچنین وجود دو سطح شفاف در طبقه بالا امکان جهت گیری مناسب را به وجود می آورد.

آپارتمان تریپلکس

نوع تریپلکس، همان طور که از نامش مشخص است، در سه سطح متفاوت قرار گرفته است. این نوع آپارتمان محدود می شود به آپارتمانهای بلندمرتبه لوکس و یا خانه های سه سطحی. آشپزخانه، غذاخوری و اتاق های نشیمن معمولا در سطوح پایین تر واقع هستند و اتاق خوابها در سطوح بالاتر قرار میگیرند. چنین آپارتمانهایی در ساختمانهای خصوصی لوکس قابل توجیه هستند، حتی در این موارد نیز آپارتمانهای تریپلکس کاربرد چندانی ندارند شکل ۳۲ مثالی از آپارتمان های تریپلکس را نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *