آجر سفال 10
آجر سفال ۱۰
ژوئن 18, 2020
تحولات آجر ازگذشته تا کنون
تحولات آجر از دیرباز تا به امروز
ژوئن 20, 2020

یکی از اصلی ترین متریال مورد استفاده در ساخت سازه  بشری استفاده از خشت یا همان آجر می‌باشد. از گذشته‌های دور تاکنون این مصالح یکی از پرکاربردترین متریال برای ساخت‌وساز بسیار حائز اهمیت بوده و جزء اصلی‌ترین مصالح در نظر گرفته شده است.

در ادامه به مراحل تولید آن اشاره خواهیم کرد آجر در رنگ و ابعاد متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عبارت‌اند از :

تهیه خاک رس مرغوب و باکیفیت

عمل‌آوری ترکیب گل

قالب­زنی با ابعاد استاندارد

خشک‌کردن گل قالب‌گیری شده

مرحله نهایی شروع عملیات پخت می‌باشد

انواع کوره‌های آجرپزی:

۱ کوره آتش ثابت و آجر ثابت:

در این کورها با قرار گرفتن خشت­ها روی هم یک برج تشکیل می­شود و پخت آنها به‌واسطه آتشی که درون کوره است انجام خواهد شد.

۲- کوره ثابت و آتش رونده:

این کورها از دیرباز برای تولید آجر مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند در کوره‌های آجرها در طول کوره قرار می‌گیرند و آتش درون آن به‌صورت متحرک می‌باشد. فرآیند حرکت آتش و حرارت تولید شده درون کوره فرایند پخت آجر را تکمیل می­کند.

۳کوره‌های آتش ثابت:

کوره‌های نوع سوم حالتی مکانیزه دارند. یک تونل آتش در وسط وجود دارد و خشت­ها از یک سمت وارد شده و پس از پخت در این تونل از طرف دیگر آجرها از کوره خارج می‌شوند.

انواع آجر:

۱- آجر فشاری

۲- آجر قزاقی

۳- آجر لعابی

۴- آجرنسوز

۵- آجرسیمانی

۶- آجر ماسه آهکی

سفال:

آجر سفال یا بلوک سفالی، از متریال بنایی می‌باشد که کاربرد بالایی در ساخت ساختمان می‌باشد. آجر سفالی، بلوکی مکعب با سوراخ می­باشد. قیمت‌گذاری آن بر اساس نوع خاک کیفیت تولید و ابعاد آن تعیین می­شود. کاربرد آن برای ساخت تیغه ساختمان می‌باشد. از معایب تیغه سفالی کمبود مقاومت فشاری را می­توان نام برد.

مزایای سفال در صنعت ساختمان:

۱- کاهش حجم ساختمان

۲- عایق صوتی

۳- عایق حرارتی

۴ سهولت در ساخت

۵- استحکام و مقاومت بنا

۶- افزایش راندمان سرعت ساخت

۷- کاهش اتلاف انرژی در ساختمان

آجر سفال به دو صورت ساخته می‌شود:

انتخاب سقف کاذب مناسب در اجرای آسمان مجازی ضروری تلقی می­شود. سازه سقف دارای تنوع بسیاری است که مشتری می‌تواند با توجه به بودجه و سلیقه خود نوع آن را انتخاب نماید. لازم به ذکر است که می‌توان در فضای مورد نظر از انواع دیگر سقف کاذب استفاده کرد و فقط در قسمتی که آسمان مجازی نصب می‌گردد از سازه سقف کاذب استفاده نمود.

۱پرسی:

از فشرده شدن گل رس در قالب ساخته می‌شود. از چهار طرف دارای نما می­باشد. نیاز به اندود ندارد. توجه داشته باشید که در حال حاضر سفال قرمز به این روش تولید می‌شود. محصول فوق به‌صورت تمام اتوماتیک در چرخه تولید قرار می­گیرد.

۲- اکسترودر:

چرخه تولید اکثریت آجرهای سفال به این گونه می­باشد. با این روش تعبیه سوراخ در خشت راحت­تر انجام می‌گردد. سفال ااکسترودری از نظر قیمت به‌صرفه‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *