تحولات آجر از دیرباز تا به امروز

آجر
ژوئن 20, 2020
هبلکس
بلوک هبلکس
ژوئن 20, 2020
تحولات آجر ازگذشته تا کنون

تحولات آجر ازگذشته تا کنون

از دیرباز آجر از پختن گل و لای و انواع پوشال در مقابل نور خورشید تهیه می‌شد، در حال حاضر این مصالح ساختمانی ارتقا یافته و به شکل کنونی عرضه می‌شود. اما تکنولوژی همچنان به دنبال جایگزینی مناسب بجای عناصر آن که شامل خاک، ماسه و آب است.

تاریخچه آجر

از آسیای غربی به‌سوی غرب مصر و سپس به سمت اروپا و روم و از آنجا به سمت شرق هندوستان و چین رهسپار شد. در سده چهارم پس از میلاد اروپایی‌ها استفاده از آجر را شروع کردند که پس از مدتی از رونق افتاد و رواج مجدد از سده ۱۲ میلادی بوده که این شروع دوباره از ایتالیا شروع شد و به سراسر اروپا انتشار یافت.

انواع آجر :

در دسته‌بندی‌های متنوعی برای استفاده در پروژه بنا به کاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرد که در زیر به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

آجر ساختمانی:   با تعبیه حفره و سوراخ­هایی به‌منظور کاهش مصرف مواد و کاهش وزن تولید می‌شوند.
آجرآتش:   در برابر حرارت و گرما بازخورد مناسبی دارد و برای بخاری، شومینه و یا سازه‌های حساس در برابر گرما مورد مصرف قرار می‌گیرند
پاورها برای سطوحی همچون پیاده‌روها، بازسازی خانه‌های سنتی، لبه‌ها و پاسیو مورد استفاده قرار می‌گیرند
آجر آنتیک:  مورد مصرف این آجر به‌منظور بازسازی و یا دکوراسیون سنتی و همچنین زیبایی‌شناسی معماری می‌باشد و برای القای حس کلاسیک و قدیمی بودن به کار گرفته می‌شود.

آجرهای (SW):   در مقابل سرما مقاوم و در مقابل گرما نیز واکنش مطلوبی از خود نشان می‌دهد

آجرهای (MW):   این نوع آجردر مکان‌هایی به کار گرفته می‌شود که دمای منطقه زیر صفر باشد این محصول مقاومت بالایی در مقابل با یخ دیگی دارد.

آجرهای (NW):   این نو آجر در منطق گرم و خشک کاربرد دارد و می‌توان از آن در قسمت‌های داخلی ساختمان نیز بهره برد.

آجر لفتون : آجرده سوراخ یا لفتون جزو آجرهای ساختمانی پرکاربردمی باشد. آجرده سوراخ بالاترین ظرفیت را برای نگه‌داشتن سیمان دارد و که موجب اتصال سریع می‌شود. وزن پایین این نوع آجر به دلیل حفرهای آن، باعث استحکام بیش­تر و در نتیجه کاهش ریسک می‌شود. در اکثر کشورهای توسعه‌یافته بیش‌ترین مصرف مصالح آجری از این مورد هستند.

مزایای آجر ده سوراخ :

مقاومت در مقابل فشار
ابعاد کاملاً دقیق
جذب رطوبت تقریباً حداقل
کیفیت بسیار بالا
رنگ‌ها و شکل چشم‌نواز
بدون نیاز به رنگ‌آمیزی
قیمت مقرون‌به‌صرفه

سازمان استاندارد :

آجرها در آخرین بررسی صورت‌گرفته سازمان استاندارد ایران در ۷ خرداد ماه ۱۳۵۷ به دو دسته دستی و ماشینی تقسیم شده‌اند. آجرهای دستی خود شامل بر دو گروه فشاری و قزاقی سفید دسته‌بندی می‌شوند. آجرهای ماشینی نیز به گروه توپر و سوراخ‌دار دسته‌بندی می‌شوند. میزان جذب آب در آجرهای دستی مطابق استاندارد ایران حداکثر ۲۰% و در آجرهای ماشینی ۱۶% و کمترین جذب آب برای هر دو نوع آجر ۸% خواهد بود. نوعی خاص از آجر در کشورهای اروپایی تولید می‌شود که هنوز در ایران تولید و به‌کارگیری نشده است. از این دسته آجرها می‌توان بلوک‌های توخالی، آتش‌بند را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *