بررسی عملکرد حرارتی سیستم , بلوکهای نوین

هبلکس
بلوک هبلکس
ژوئن 20, 2020
هماهنگی ابعاد در ساختمان
انتخابها و هزینه های طراحی ساختمان
ژوئن 22, 2020
تیغه 10 و تیغه 15

تیغه ۱۰ و تیغه ۱۵

در صورت استفاده از بلوک سفالی برای ساخت دیوار، دو رویکرد می تواند مطرح باشد. رویکرد اول بهره جستن از بلوک های متداول و تکمیل آن با یک لایه عایق حرارتی برای دستیابی به انتظارات تعیین شده در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان است. رویکرد دوم استفاده از بلوکهای نوین است که بدون نیاز به عایق حرارتی، انتظارات کارکردی در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی را تأمین می کنند. این بلوکها در اروپا، در ساختمانهای کوتاه مرتبه مورد استفاده فراوانی دارند. البته در برخی از بلوک های نوین نیز، عایق حرارتی به عنوان لایه انقطاع حرارتی در بین بلوک سفالی کار گذاشته میشود.

همان گونه که در بخش های قبلی نیز مطرح شد، در کشورهای صنعتی، بخش اعظم بلوکهای نوین با مشخصات برتر دارای حفره های عمودی هستند. در حالی که در ایران، به طور عمده از بلوک هایی با حفره های افقی استفاده می شود.

برای این که عملکرد بلوکهای مختلف از نظر انتقال حرارت مشخص شود، لازم است راههای مختلف انتقال حرارت و روش های کاهش هر یک مورد بررسی قرار گیرد. به طور کلی، کاهش انتقال حرارت از میان بلوک های سفالی از راههای زیر انجام می شود:

 الف) بهبود مشخصات حرارتی مصالح مورد استفاده با کاهش ضریب هدایت حرارت بدنه بلوک سفالی

 ب) بهبود هندسه بلوک و کاهش انتقال حرارت از راههای مختلف

بلوکهای نوین با مقاومت حرارتی زیاد

محققان آلمانی، انگلیسی و فرانسوی در این صنعت پیشرو هستند، و به فن آوریهای جدید متعددی برای تولید بلوکهایی با مقاومت حرارتی زیاد دست یافته اند. برای مثال، گیرودی فرر، از سال ۱۹۹۰ روی پیشرفت سفال های رسی توخالی ارتفاع طبقه تحقیق کرده است. این شرکت در سال ۱۹۷۷ گواهینامه فنی برای کاربرد چنین سفالهایی از مسؤلین ساختمان فرانسه دریافت کرد.

در سالهای بعد، در کنار این نوع محصولات، تولید بلوکهای سفالی برتر از نظر انتقال حرارت گسترش چشمگیری پیدا کرد. در حال حاضر، در اکثر کشورهای اروپایی، بلوکهای سفالی مخصوصی تولید می شود که جوابگوی تمامی انتظارات از بعد انتقال حرارت و صرفه جویی در مصرف انرژی هستند.

لازم به توضیح است در ایران نیز اقداماتی در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن برای طراحی الگوی مناسب هندسه بلوک و جانمایی سوراخهای آن صورت گرفته، و با تعامل تولیدکنندگان، بلوکهای سفالی جدیدی، با عملکرد حرارتی برتر، طراحی و ساخته شده است که در بخش قابل توجهی از موارد (ساختمان های گروه ۳ و بخشی از ساختمان های گروه ۲ از نظر مصرف انرژی) می تواند به تنهایی و بدون نیاز به لایه عایق حرارتی تکمیلی جوابگوی انتظارات تعیین شده در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *