انتخابها و هزینه های طراحی ساختمان

تیغه 10 و تیغه 15
بررسی عملکرد حرارتی سیستم , بلوکهای نوین
ژوئن 21, 2020
دیوار پیش ساخته
دیوار پیش ساخته
ژوئن 22, 2020
هماهنگی ابعاد در ساختمان

هماهنگی ابعاد در ساختمان

طراحی ساختمان تا حدود زیادی به گستره ای از امکانات مربوط می شود و فرآیندی خلاق از تصور و تعریف بسیاری از فرمهای ممکن است که از طریق آنها ملزومات کارفرما برآورده شده و اهداف او تأمین می شود. اما طراحی همچنین مربوط می شود به اتخاذ تصمیمات دقیق از میان انتخابهای موجود. به عنوان مثال، انتخاب فرمی از مصالح پوشش کف، از میان مصالحی که در واقع در دسترس هستند، و یا تصمیم گیری در مورد نوع پوشش دیوار یا سقف.

برخی از تصمیمات بسیار تعیین کننده اند، مانند فرم اصلی ساختمان و یا نوع سازه در طراحی ساختمان . و برخی دیگر، فرعی تر و کم اهمیت ترند، مانند نوع دستگیره درها و کلیدهای روشنایی. موضوع تصمیم چه اصلی باشد و چه فرعی، تصمیمات بایستی با توجه به شرایط مناسب برای هر مسئله خاص اتخاذ شود. دو عامل مهم مطرح می شوند: کیفیت و هزینه. دستیابی به بهترین کیفیت ممکن با توجه به بودجه موجود، بایستی یک هدف عمده و اصلی باشد.

به هر حال، کیفیت واژه ای است که بسیاری از خصوصیات را در بر می گیرد. یک نوع پوشش کف را ممکن است با توجه به ویژگیهای ظاهری و مقاومت آن در برابر فرسایش، سهولت تمیز کردن، خاصیت عایق حرارتی و صوتی، صافی یا زبری آن مورد قضاوت قرار داد، این خواص را ممکن است به عنوان خصوصیات عملکردی با زیبایی شناسانه آن در طراحی ساختمان توصیف کرد.

برخی از این خواص را میتوان در مورد بسیاری از اجزای ساختمانی به کار برد، اما برای عناصری چون درها، دستگیره در یا شیرها، کیفیت های دیگری مطرح می شوند. ابعاد مختلف کیفیت شامل زیبایی شناسی، کارایی و دوام ممکن است باهم در تناقض باشند، اگر چه معمولا نوعی رابطه مثبت بین آنها وجود دارد.

به عنوان مثال، کیفیت کار یدی، کارایی عملکردی و کیفیت زیبایی شناسانه چیزی مثل دستگیره در و یا یک شیر آب. اما دستیابی به کیفیت بالا، اغلب هنگامی که هدف پایین آوردن هزینه است، بسیار دشوار است و معمولا با توجه به محدود بودن بودجه، صرف نظر از برخی موارد، اجتناب ناپذیر است. می توان شرایط ایده آلی را تصور کرد که در آن معیارهای مختلف به دقت مورد توجه قرار گرفته و نسبت به یکدیگر سنجیده شوند و نهایتأ تصمیمی اتخاذ نمود که تا حدودی « بهینه » باشد.

معماران معمولا به نحوی بسیار تقریبی و ساده این گونه فکر می کنند، اما آنها فرصت و اطلاعات لازم برای کار کردن به طریق علمی و با توجه به دامنه گسترده ای از احتمالات را ندارند. قطعأ تمام معیارها در هیچ حالتی مساوی و هم ارزش نیستند، هیچ راه علمی ای برای مقابله ارزش زیبایی شناسانه و هزینه ها در طراحی ساختمان وجود ندارد.

دو جنبه اقتصادی این مسئله، در این قسمت مورد بحث قرار می گیرد. ابتدا انتخاب نمودن بر پایه قیمت های نسبی (که به کیفیت مربوط می شوند و سپس تلاش در جهت به دست آوردن میزان هزینه های چرخه حیات (هزینه ها در هنگام استفاده از ساختمان ). بر اساس مطالعات یک گروه تحقیقاتی در «مؤسسه مطالعات معماری پیشرفته» واقع در یورک (York)، معماران برای تصمیم گیری در این موارد، از ۹ روش استفاده کرده اند که به قرار زیر است:

١- انتخاب عینی

۲ – انتخاب بر پایه قابلیت دسترس به اطلاعات آزمایشی

 ٣ – انتخاب برپایه تحلیل عملکردی

 4 – انتخاب بر پایه فیدبک

 ه – انتخاب بر پایه مطالعه ملزومات کاربر (مشارکت کاربر)

 6 – انتخاب بر پایه عادت و تجربه

 ۷- مشخصات استاندارد

 ۸- مشخصات عملکردی

۹ – طراحی با کامپیوتر نکات حایز اهمیت که در گزارش اصلی گروه تحقیق به آن اشاره شده است را می توان به شرح زیر مطرح نمود:

الف – انتخاب عینی بسیار متداول است. این کار میتواند شامل فهرست کردن سیستماتیک معیارها در ساختمان باشد، اما بسته به انتخابهای نهایی که بر پایه دانش و تجربه فردی یا گروهی اتخاذ می شوند، در بسیاری موارد به نقش ادراک شهودی و الهام گیری اشاره شده است.

ب – اگرچه اعتبارهای رسمی بسیار با اهمیت تلقی می شوند، آنها به هیچ وجه تمام پاسخهای لازم برای مسایل تعیین کیفیت را ارائه نمی دهند. این امر شگفت آور نیست زیرا:

• تک تک عناصر در حالت واقعی ممکن است با استاندارد تطابق نداشته باشند

• برای بسیاری از محصولات هنوز استاندارد مورد توافقی وجود ندارد

• طراح ممکن است به دنبال چیزی بالاتر از ملزومات پایه باشد که خصوصیات عملکردی آن هنوز آزمایش نشده باشد برخی از محصولاتی که اعتبار لازم را دریافت نکرده باشند، ممکن است در واقع کاملا برای آن هدف خاص مناسب و کافی باشند.

پ – به دست آوردن بازخورند رسمی و اعلام آن دشوار است. در واقع « فیدبک » معمولا حالت منفی دارد و کاملا به مشکلات واقعی محدود می شود. کاربرد مشخصات استاندارد در طراحی ساختمان برخی از دفاتر بزرگ متداول بوده است. طرز برخورد معماران متضاد بوده است؛ آنها براین امر توافق داشتند که برای عناصری که از نظر بصری اهمیت نداشتند، مزایایی وجود داشته است. به طور کلی این حس عمومی وجود داشت که ارزانی در اغلب موارد معیار غالب بوده است.

ت – سابقه کاربرد و تجارب قبلی، بیش از هر عامل دیگری بر انتخاب تأثیر گذاشته است. در تمام دفاتر تمایلی قوی برای تهیه دایره المعارفی از محصولات مطلوب وجود داشته است. با استفاده از این روش در زمان صرفه جویی می شود و نسبتا مطمئن است، اما در این حالت آلترناتیوهای بهتر ممکن است مورد توجه قرار نگرفته و به تغییر قیمت های نسبی توجه کافی مبذول نشود.

به هر حال برای مسایل و مشکلات انتخاب، پاسخ ساده ای نمی توان یافت و روش تصمیم گیری به هر شکل که باشد برای طراحی ساختمان ، برخی از عناصر آن مشترک خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *