آجرسفال میهن و فراورده های آن
مصالح ساختمانی
ژوئن 24, 2020
نمای سلجوقی
نماهای آجری در دوران سلجوقی
ژوئن 24, 2020
بتن چیست

بتن چیست

۱٫بتن های نسل جدید

درگذشته ی نه چندان دور،بتن ها یی با قابلیت انعطاف پذیری معرفی شدند و بعد از آن بتن هایی که با خاصیت جذب نور وارد بازار رقابت شد.ولی در عصر حاضر دانشمندان در دانشگاه میشیگان نسل جدیدی از بتن ها عرضه شدند که علاوه بر انعطاف پذیری بسیار زیاد،قابلیت مرمت و بازسازی خود رانیز دارند.

این بتن های نسل جدید تحت فشارهای بسیار زیاد خم میشوند ودر سطح آن ترک های ریز زیادی ایجاد می شود که موجب انتقال فشار در تمام سطح میشود سپس از ترکیب کلسیم کربونیت با آب باران وکربن دی اکسید،این ترک های ریز شروع به مرمت و بازسازی میکنند که این ویژگی منجر به مقاومت کششی بیشتر بتن ها میشود.(همانگونه که میدانید در حالت عادی مقاومت کششی بتن حدود۱/۱۰  مقاومت فشاری آن است)

۲٫بتن جذب کننده کربن دی اکسید

در ساخت بتن ابتدا مواد اولیه را خرد کرده سپس آنها را در مقادیر و نسبتهای مشخص ترکیب میکنند و پس از آن در استوانه ی مدور با دمای بیش از ۱۴۵۰۰ درجه سانتیگراد میسوزانند.محصول نهایی این فرآیند گلوله هایی به نام کلینکر است. کلینکر پس از خنک شدن به همراه سنگ گچ کوبیده شده که پودر ایجاد شده سیمان پرتلند نامیده میشود و در سراسر مناطق دنیا مورد استفاده قرار میگیرد. یکی از معایب مصرف سیمان،آزاد شدن مقادیر زیادی گاز کربن دی اکسید در اتمسفر میباشد

به طوری که سالانه حدود۲۰۰۰ میلیون تن گاز کربن دی اکسید در نتیجه ی مصرف سیمان در اتمسفر رها میشد.در تولید سیمان پرتلند حدود ۸/۰ تن کربن دی اکسید به ازای هریک تن سیمان در اتمسفر رها میشود. البته در زمان مصرف سیمان در ساخت و ساز و ترکیب آن با آب،هر تن سیمان حدود۰٫۴ تن کربن دی اکسید را جذب میکند با این حال هنوز۰٫۴ تن دی اکسید کربن درازای مصرف هر تن سیمان در اتمسفر رها میشود.

این مسئله توسط تعدادی از دانشمندان دردانشگاه امپریال لندن برطرف شد. آنها در شرکتی که به نام novacem نامگذاری کردند، در ترکیب سیمان از ماده ای به نام سیلیکات منیزیم که باعث جذب بیشتر کربن دی اکسید به هنگام مصرف سیمان میشود، استفاده کردند. در زمان تولید این سیمان حدود ۰٫۵ تن کربن دی اکسید آزاد میشود و از سوی دیگر در زمان گیرش سیمان  0.6تن گاز دی اکسید کربن مصرف میشود که در نتیجه ی این فرآیند ها،مصرف بتن منجر به جذب گاز دی اکسید کربن از هوا میشود.

از مزایای سیلیکات منیزیم فراوانی آن در تمام نقاط دنیا است. و اینکه سیمان حاصله از این ماده استحکام کافی برای استفاده در تمام سازه ها را دارد که البته برای کسب مجوز آن به آزمایشات متعددی نیاز است. ازمزایای دیگر این ماده این است که سیمان حاصل از آن در  دمای بسیار پایین تر(حدود۶۵۰۰ درجه) تولید میشود که این خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

این بتن پس از انجام تستهای مربوطه و کسب مجوزهای لازم به بازار جهانی عرضه میگردد ولی در این مدت برای حفظ محیط زیست میتوان از محلولهای حباب ساز و کاهنده ی اب استفاده کرد.همانگونه که در کشورها یاروپایی از جمله امریکا و کانادا ۱۰۰% بتن های مصرفی این ویژگی را دارا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *