نگاهی به سیر تحول آجر سفال از ابتدای تاریخ تاکنون
ژوئن 27, 2020
آجرسه گل
کاربرد آجر در امور ساختمانی
ژوئن 28, 2020
کوبیاکس

کوبیاکس

سقف کوبیاکس در واقع یک شیوه اجرای دال دو محوره توخالی می‌باشد که در ایران با نام Cobiax که در واقع یک برند از کشور سوئیس می‌باشد شناخته می‌شود

در اجرای این سقف حفره‌های توسط پلاستیک­های توخالی از جنس پلی‌اتیلن در شبکه­های مدولار مش آرماتور پیاده می‌شود و سپس بتن‌ریزی آغاز می‌شود، در این روش اجرایی بیش از ۳۵٪ وزن بتن‌ریزی کاهش پیدا می‌کند و دقیقاً رفتار استاتیک و ماهیت دال را از خود نشان می­دهد، کاهش وزن دال بر تمام اجزاء و ساختاری ساختمان مثل ستون، دیوارها و فونداسیون اعمال می‌شود.

این اجرا سیستم دال دوطرفه فشارهای ناشی از بار اضافه سقف را به سمت ستون­های کناری منتقل می‌کند.

ضخامت سقف‌های سنتی و تیرچه بلوک­ها از کوبیاک بیشتر است، سقف‌های پیاده‌سازی شده به روش کوبیاکس تنوع بالایی دارند و می‌توان با استفاده از این طرح­ها صرفه‌جویی اقتصادی خوبی را در هزینه‌های جاری اجرا لحاظ کرد.

 نکته مهم: کوبیاکس درواقع از گوی­ها تشکیل می‌شود که این گوی­ها در دو نوع تولید می‌شوند.

نوع اول: مدل‌های تخت و یا له­شده هستند مشخصات فنی آن عبارت‌اند از ارتفاع در حدود ۱۰ تا ۲۶ سانتیمتر.

 نوع دوم: گوی‌های کروی شکل هستند مشخصات فنی آنها عبارت‌اند از ارتفاع در حدود ۳۱٫۵ تا ۴۵ سانتیمتر.

مزایا استفاده از سقف‌های کوبیاکس :

با استفاده از این شیوه اجرا موقعیت‌های زیادی برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های پیشروی خواهیم داشت که این صرفه‌جویی‌ها از اجرا و شروع ساخت آغاز و حتی در عمر ساختمان نیز ادامه خواهد داشت. کاهش وزن در اجرای سازه با این شیوه خود یکی از بارزترین و تعجب­آورترین مزایا برای معماران و پیمانکاران خواهد بود

کاهش وزن در تمامی سازه و بدون در خطر انداختن ایمنی ساختمان و همچنین قدرت سازه این نکته بسیار حائز اهمیت می بشد که این نتیجه حاصل تعداد محدودی از سیستم‌های ساخت سازه می‌باشد. تعداد بسیار کمی از سیستم‌های ساخت‌وساز توانایی این مهم را دارند که با کاهش استفاده از منابع طبیعی بتوانند همچنان مقاومت و استحکام لازمه را از خود نشان بدهند.

نکته مهم و مشکل اصلی پیمانکاران در اجراهای بزرگ این نکته بوده که همواره به دنبال راهی برای افزایش فاصله بین ستون‌ها و ایجاد فضای مناسب بوده‌اند، حال با استفاده از این شیوه اجرا این آرزو نیز به حقیقت پیوسته و پیمانکاران آزادی عمل بیش‌ازپیش برای طراحی فضاهایی داخلی دارند، طراحان می‌توانند طرح­هایی که سال‌ها در اجرای آن ناتوان بوده‌اند را هم‌اکنون به معرض نمایش بگذارند.

استفاده از گوی‌های توخالی به پایین آوردن هزینه خرید بتن و مصرف فولاد را در اجرای نیز تا میزان ۴۰% و همچنین تأثیرات مثبت استفاده از منابع طبیعی و زیست‌محیطی از ابتدای مراحل تولید و حمل‌ونقل به همراه خواهد داشت، در استفاده از این شیوه میزان استفاده از بتن به نحو چشمگیری کاهش می­یابد زیرا نیم بیشتر حجم فضای بتن‌ریزی شده را گوی­های پلی­اتیلن اشغال کرده‌اند.

سازهایی که از این شیوه ساخت در آنها استفاده شده مبلغ چشمگیری از هزینه حمل بتن را برای پیمانکار کاهش می‌دهد، همچنین هزینه جانبی برای به‌کارگیری نیروی انسانی را کاهش می‌دهد، این نیروها در زمان ساخت سازه و یا کار با بتن کاربرد داشته‌اند که در طول اجرای این شیوه ساخت سازه به اندک نیروی کار نیاز می‌باشد، همچنین این شیوه در صرفه‌جویی در زمان اجرا نیز کمک شایانی می‌کند و سیکل ترکیبی و فشرده‌ای در زمان اجر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *