فناوری­های نانوتکنولوژی در صنعت مصالح ساختمانی

آجرسفال میهن و فراورده های آن
ساخت آجر در میان سایر مصالح ساختمانی
ژوئن 30, 2020
آجرسفال میهن و فراورده های آن
ویژگی های آجر سفال برای ساخت و ساز
جولای 1, 2020
ذرات نانو

ذرات نانو

 تاریخچه نانو تکنولوژی در چند ده گذشته شاهد این بودیم که همواره علم به یاری صنعت آمده و باعث پیشرفت در ابعاد مختلف گشته است.  نانوتکنولوژی این فناوری جدید در ۱۰ سال گذشته رشد چشم‌گیری داشته. در تمامی عرصه‌ها و حوضه‌ها نیز کمک شایانی به صنعت و تولید داشته است، صنعت ساختمان نیز از این امر بی‌بهره نبوده و تحولات شگرفی در این زمینه به همراه داشته است.

نانو درواقع به علمی گفته می‌شود که خواص ماده را در ابعاد نانومتر بررسی می‌کند، این خواص شامل تمامی خواص ماده همچون فیزیکی، شیمیایی می‌باشد.

با توجه به گفتار فوق اگر درزمینهٔ نانو در صنعت ساختمان صحبتی به میان بیاید، باید توجه داشته باشیم که منظور، بالا بردن کارایی مواد، درجه و کیفیت، و همچنین افزایش مقاومت می‌باشد. به‌طور مثال کاربرد این تکنولوژی در تولید مصالحی همچون بتن باعث کاهش وزن و همچنین استقامت شده این فناوری به‌وسیله نانو الیاف به بتن افزوده می‌شود.

تولید بتن و سیمان نانو

ابتدا از پرکاربردترین مصالح ساختمان در این صنعت رونمایی می‌کنیم، بتن یکی از اقلامی می‌باشد که در صنعت ساختمان بیشترین حجم وزن را دارد. از خواص بتن می‌توان قدرت چسبندگی استحکام بالا را نام برد. درواقع علم در این قسمت با واردکردن ذرات نانو به صنعت سیمان و بتون ویژگی‌های این محصول را ارتقاء می‌بخشد و سطح کیفیت این محصول را بالا می‌برد.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت وجود ذرات نانو در سیمان باعث افزایش چسبندگی و همچنین جذب آب را ایجاد می‌کند. درنتیجه استفاده کردن از این سیمانها برای تهیه ملأت می‌تواند کارایی بیشتر ملأت در هنگام استفاده به همراه داشته باشد.

 در تحقیقات به‌عمل‌آمده در تولید بتن این موضوع مشهود شده که استفاده از ذرات سیلیس استحکام این مصالح را نیز افزایش داده، و کاربرد آن در سازه‌های با توان و قدرت بالا که غالباً ارتفاع و یا فشار زیادی را متحمل می‌شوند می‌باشد.

ورود فنّاوری نانو به تولید سیمان و بتن به همین‌جا ختم نمی‌شود و تحقیقات نشان داده استفاده از پودر دانه‌بندی شده در استحکام و باربری بتن را نیز افزایش می‌دهد و ترکیب مجموع توضیحات فوق یکدست آورد کلی را نیز به همراه دارد، بتن و سیمانی که در آن از ذرات نانو استفاده‌شده است از خوردگی مصون می‌ماند.

نانو کامپوزیت‌ها

دستاورد دیگری از ورود نانوتکنولوژی در عرصه مصالح ساختمانی می‌توان به نانو کامپوزیت‌ها اشاره کرد، این مواد قابلیت انعطاف‌پذیری، وزن بسیار پایین و استحکام فوق‌العاده زیادی رادارند و در برخی از موارد در برابر آتش‌سوزی مقاومت چشمگیری از خود نشان داده‌اند، این محصول به‌صورت الیاف در بازار به چشم می‌خورند و به‌صورت عایق معمولاً مورداستفاده قرار می‌گیرند.

فناوری نانو و مصالح دکوراسیون

مصالح ساختمانی درزمینهٔ دکوراسیون که این فناوری به آن‌ها واردشده باشد نیز طیف بسیار گسترده‌ای را داند. به‌طور مثال کف‌پوش‌های نانو موجود در بازار ضد آتش سوری، ضد سایش و ماندگاری بالا دارند. از طرفی مصالحی مانند درزگیرهای سرامیک که فوق‌العاده شگفت‌انگیز هستند در این میان خودنمایی می‌کنند. در این مورد می‌توان خواص ضد آب را تا بیش از ۲۰ سال در نظر گرفت. همچنین در صنعت تولید آجرنما نیز این امر مشهود است که زمانی که نام نانو بر برندی اضافه می‌شود کیفیت آن چندین برابر می‌باشد. در صنعت تولید آجر، زمانی که صحبت از این تکنولوژی می‌شود، محصول به‌دست‌آمده ضد رسوب، ضد ترک، ضد فرسایش و همچنین ضد خوردگی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *