حمام علی قلی آقا در اصفهان

تحولات آجر ازگذشته تا کنون
ساخت سنتی آجر سفال مورداستفاده در بناهای تاریخی
جولای 13, 2020
تولید آجر سفال
تأثیر کیفیت مواد اولیه بر دوام آجر سفال درجه یک
جولای 14, 2020
حمام علی قلی آقا

حمام علی قلی آقا

درگذشته به دلیل نبودن امکانات در هر محله یک یا دو حمام عمومی وجود داشته، کاربرد این حمام‌ها علاوه بر شستشوی روزانه افراد کاربردهای متفاوتی نیز داشته‌اند از این کاربردها می‌توان برگزاری جشن‌های عروسی و یا مراسم غسل موت وفا را نام برد.

در طول دوران بسیاری از این حمام‌ها به دلیل تغییر فرهنگ و عدم استفاده و فرسودگی از بین رفته و کاربردی دیگر ندارند، اما تعداد بسیار کمی از این حمام‌ها همچنان پابرجا هستند و هنوز تخریب نشده‌اند،  کاربرد فعلی این حمام‌ها اکثر به‌صورت موزه مرد شناسی می‌باشد که معرف فرهنگ و پیشینه زندگی مردم هر منطقه می‌باشد.

از نمونه حمام‌های قدیمی که همچنان به بافت و معماری و سازه آن دست‌نخورده است و به شکل و سیاق گذشته همچنان پابرجاست می‌توان حمام علی‌قلی آقا در اصفهان را نام برد، برای آشنایی بیشتر با این بنای تاریخی در ادامه توضیحاتی را برای شما بازگو می‌کنیم.

تاریخچه و محل احداث حمام علی‌قلی آقا

این حمام تاریخی در سال ۱۰۹۲ هجری شمسی در خیابان طیب کنونی احداث‌شده، سازنده آن شخصی از درباریان و خواجه‌سرایان سرشناس و خوش‌نام زمان خود بوده به نام علی‌قلی آقا پادشاهی صفوی بوده که در زمان سلطنت شاه سلطان حسین و شاه سلیمان  و در ملک شخصی ایشان احداث‌شده، معماری‌ای این سازه از سبک معماری اصفهانی بهر برده است.

بیوگرافی سازنده حمام علی قلی آقا

علاوه بر خود علی‌قلی آقا که دست بر کار خیر داشته برادر ایشان خسرو آقا نیز از نیکوکاران زمان خود بوده، این دو از خواجه‌سرایان بزرگ و سرشناس زمان خود بوده‌اند. این دو بزرگوار تنها بر حمام علی‌قلی آقا کفایت نکرده و مجموعه‌های دیگر با معماری های متفاوت نیز احداث کرده‌اند و به طور مثال مسجد علی‌قلی آقا و حمام خسرو آقا از این قبیل خدمات این دو بزرگوار بوده است.

تزئینات داخلی حمام

این بنا در اواخر نیمه دوم قرن یازدهم شروع به ساخت شده و اگر بخواهیم به‌صورت موشکافانه معماری آن را بررسی کنیم می‌توان گفت تزئینات و نقاشی‌های به زمان صوفی برمی‌گردد و بخشی دیگر از آثار تزئینی و نقاشی‌های دیوارها به زمان قاجاریه نیز برمی‌گردد. این حمام به‌صورت کلی مجموعه از سازه‌های مختلف می‌باشد به‌طور مثال مسجد، حمام ، بازارچه، کاروانسرا و … را شامل می‌شود، ای مجموعه یکی از آثار و موقوفه‌های بزرگ زمان خود بوده است که تاکنون مورداستفاده قرارگرفته، نمونه سند مهندسی این بنا برای روشنایی داخل بنا بوده که در طول روز روشنایی آن از داخل پنجره‌های کوچکی تأمین می‌شده، در داخل گنبدهای حمام دریچه‌های مدور شکلی تعبیه‌شده که در اصطلاح به آن‌ها جام گاه گفته می‌شود و داخل جام گاه شیشه‌های عدسی شکلی قرارگرفته که به وابسته آن‌ها نور در داخل فضا شکسته می‌شود و باعث روشنایی داخل ساختمان می‌شود.

وضعیت کنونی حمام

از سال ۱۳۸۴ تاکنون این مجموعه به‌صورت موزه مردم‌شناسی در اصفهان مورداستفاده قرارگرفته است و محل مناسبی برای شناخت فرهنگ زمان خود تا به کنون بوده برای گردشگرانی که از شهرها و یا کشورهای دیگر به اصفهان سفرکرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *