مصرف مصالح ساختمانی متفاوت در اقلیم‌های متفاوت

دیوار بتنی آسیب دیده
مصالح تعمیری و روش‌های تعمیر سازه‌های بتنی آسیب‌دیده
آگوست 3, 2020
دلبستگی معماری ایرانی به آجر
شکل‌گیری و تکامل آجر با معماری ایرانی
آگوست 5, 2020
اقلیم‌های متفاوت

اقلیم‌های متفاوت

مقدمه ای بر صنعت ساخت و ساز و نوع مصالح

کاربری مسکونی به عنوان پیش‌برنده صنعت ساخت‌وساز، اصلی‌ترین مصرف‌کننده مصالح ساختمانی شناخته می‌شود. انتخاب مناسب و نظام‌مند مواد جداره خارجی کاربری مسکونی علاوه بر حفظ کیفیت معماری ایجادشده، اثر مثبتی در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی – فرهنگی منطقه خواهد داشت. شاید در نگاه ابتدایی، انتخاب از میان این طیف چندان پیچیده به نظر نرسد، ولی با نگاه به نتایجی که انتخاب ضعیف در حوزه‌های مختلف بر کیفیت معماری ایجادشده می‌گذارد، متوجه ابعاد فراوان و پیچیده تأثیرگذار و تأثیرپذیر در حوزه‌ی انتخاب مصالح خواهیم شد. پژوهش پیشرو، در راستای مشخص نمودن عوامل درگیر در روند انتخاب مصالح و تبیین روابط میان آنها است تا بتوان با استفاده از آن، انتخاب درستی را انجام داد. با تبیین نظام‌مند این روابط می‌توان الگویی برای انتخاب مناسب جداره خارجی کاربری مسکونی در اقلیم گرم و خشک ایران ایجاد نمود که مورداستفاده طراحان و کاربران نیز قرار بگیرد.

هدف از پژوهش

در این پژوهش با استفاده از ابزارهای تحلیلی در حوزه تصمیم‌گیری چند شاخصه تک هدفه و با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی با رویکرد فازی (FAHP) با استفاده از پرسش‌نامه خبره، به گردآوری نظرات خبرگان برای معیارهای مشخص شده تأثیرگذار در این روند اقدام شده است. پس از مشخص‌شدن میزان اهمیت معیارها در نظر خبرگان با استفاده از ابزارهای تحلیل اطلاعات روش سلسله مراتبی فازی، میزان وزن نهایی معیارهای تعیین شده به دست آمد و در انتها نیز درخت سلسله‌مراتب معیارها و زیر معیارها برای انتخاب مصالح جداره بیرونی ساختمان مسکونی ارائه و توضیح داده شده است.


نقش مصالح و آثار خلق شده توسط معماران

یکی از مهم‌ترین زمینه‌هایی که در آثار خلق شده توسط معماران تأثیرگذار است، مصالح ساختمانی و در حقیقت ابزار ساخت آثار خلق شده در دنیای واقعی است. مصالح ساختمانی خود دارای دسته‌بندی‌های متفاوتی هست که هرکدام از آنها ویژگی‌های ممتاز و یکتایی برای خود دارد. شناخت عوامل تأثیرگذار بر مصالح ساختمانی باعث پیشبرد کیفیت آثار معماری خلق شده توسط طراحان می‌گردد، ولی سؤالی که پژوهش پیشرو در پی پاسخ به آن بوده این است که معماران و طراحان چگونه با وجود این دسته‌بندی‌های متفاوت و ویژگی‌های متفاوتی که هرکدام از آنها دارند، مناسب و در خور اثر معماری طراحی شده خود را انتخاب می‌نمایند؟ چگونه می‌توان بیشتر مؤلفه‌های تأثیرگذار بر انتخاب مصالح را در نظر گرفت و در نهایت از میان طیف گسترده مصالح ساختمانی انتخاب مناسبی کرد؟

صنعت ساختمان‌سازی و مصالح ساختمانی

قسمتی حیاتی در هر نظام اقتصادی است که تأثیر قابل‌توجهی بر ابعاد متفاوت جامعه مانند حوزه‌های اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی فرهنگی دارد. امروزه باتوجه‌به تأثیر فراوان این صنعت بر سایر بخش‌های جامعه، توجه نمودن به اصول ساخت‌وساز پایدار باید تبدیل به یکی از مهم‌ترین چارچوب‌های فکری صاحبان این صنعت شود. یکی از تصمیم‌های مهم در این زمینه، انتخاب پایدار برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی است. انتخاب دقیق پایدار به عنوان آسان‌ترین راه برای طراحان در جهت آغاز اصول پایداری در پروژه‌های ساختمانی شناخته شده است (۳۲۱ :۲۰۰۵ ,Godfaurd et al). انتخاب مصالح برای پروژه‌های ساختمانی تنها در ارتباط با ملاحظات فنی نیست، بلکه ظاهر و رفتار حسی مصالح نیز به همان اندازه در هنگام طراحی اهمیت دارند. زمانی که یک مصالح انتخاب می‌شود، معمار پروژه به عملکرد مرتبط باشخصیت آن مصالح نظیر دوام، توجه نموده اما در کنار آن نگاهی به جنبه‌هایی مانند رنگ و یا بافت که موجب جلب نظر و یا شبیه‌سازی حسی کاربر می‌شود نیز دارد. علاوه بر این، معمار ممکن است فضای خاصی در ذهن خود داشته که از طریق احساس حاصل از کاربرد مصالح انعکاس یافته باشد؛ مانند احساس رسمی بودن که برای فضای اتاق یک وکیل مدنظر معمار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *