منظور واژه‌ی بهره ­وری پروژه ساختمان

طاق یا گنبدهای بلند
عناصر ساختاری و معماری با آجر بخش ۲
آگوست 9, 2020
مصالح نوین ساختمانی
بهره‌وری از مصالح نوین در پروژه های عمرانی و ساختمانی پارت اول
آگوست 9, 2020
مدیریت بهره وری

مدیریت بهره وری

جامع‌ترین و کامل‌ترین تعریف به حداکثر رساندن استفاده از نیروی کار، توان، استعداد و مهارت نیروی انسانی، زمین، ماشین، پول، تجهیزات، زمان و مکان باهدف کاهش هزینه‌های تولید و به دنبال آن، افزایش سوددهی، گسترش بازارها، افزایش اشتغال و کوشش و در نهایت، بهبود استانداردهای زندگی و ارتقاء سطح رفاه جامعه پروژه عمرانی طرح عمرانی مجموعه عملیات و خدمات مشخصی است.

بر اساس مطالعات توجیهی فنی و اقتصادی و اجتماعی، در یک موقعیت جغرافیایی معلوم و در یک دوره زمانی از قبل تعیین شده با اعتبار معین، برای اجرای یک قسمت مشخص از فعالیت‌های یک بخش اقتصادی در قالب یک برنامه عمرانی، به مرحله اجرا درمی‌آید؛ نیز مستقیماً به وسیله کارفرمای دولتی برنامه‌ریزی‌شده و کلیه مراحل طراحی و ساخت آن توسط وی پیگیری می‌شود. 

بهره وری پروژه عمرانی

 مجموعه عملیات، خدمات طراحی و ساخت تمام یا قسمتی از یک طرح عمرانی به صورت واحدی مستقل یا قابل بهره‌برداری از آن طرح به پروژه تفکیک می‌گردد و از نظر ساخت در قالب یک یا چند قرارداد به مرحله اجرا گذاشته می‌شود. 

منظور از پروژه در این مقاله آن دسته از پروژه‌های عمرانی – ملی (احداث تسهیلات) است که اصطلاح در ردیف قرار می‌گیرد 

به منظور از اصطلاح واژه پروژه در هر کجای این تحقیق لحاظ چنین مفهومی است.

 پروژه‌های اجرایی پروژه‌های عمرانی در ایران طبق تعریف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور عبارت‌اند از مجموعه پروژه‌هایی که بر مبنای مطالعات جامع توسعه کلان در برنامه‌های توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور منظور و برنامه اجرایی و بودجه آن در بودجه‌های سالانه کشور تعیین و تأمین اعتبار می‌شوند.

با تخصیص اعتبار و نظارت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به مرحله اجرا درمی‌آیند چرخه حیات پروژه در تدوین معیارهای سنجش کنترل پروژه، این امر اهمیت دارد که حدفاصل سنجش نتایج و سنجش فرایند تعیین گردد. 

سنجش نتایج عموماً “میزان موفقیت یک شرکت را در نیل به اهداف ارزیابی می‌کند، درحالی‌که معیارهای سنجش فرایند، وضعیت عملیات بحرانی را هدایت می‌نماید.

درگذشته اکثر شرکت‌ها از معیارهای سنجش نتایجی استفاده می‌کردند که تنها به دپارتمان‌های عملیاتی مربوط بودند. 

بااین‌وصف امروز، تمرکز روی معیار سنجش فرایند قرار دارد که فعالیت‌های کلیدی تجاری و ساختار سازمانی شرکت را به یکدیگر مرتبط می‌سازد. 

هم اینکه این فعالیت‌ها و ساختارها تغییر می‌کنند، سیستم سنجش به‌کاررفته برای سنجش عملکرد پروژه نیز باید تغییر نماید.

شرکت‌هایی که ساختار سازمانی خود را بازسازی می‌کنند درحالی‌که به سیستم‌های سنتی سنجشی پایبند هستند، ممکن است گروه پروژه را تضعیف کنند احداث تسهیلات و تأسیسات، صرف‌نظر از اینکه کارفرما یک فرد، یک شرکت خصوصی و یا سازمان دولتی باشد، نیازمند یک سرمایه‌گذاری عمده است.

ازآنجاکه تأمین منابع چنین سرمایه‌گذاری تحت کنترل تقاضای بازار یا نیازهای پیش‌بینی‌شده است.

انتظار می‌رود که این تسهیلات برخی اهداف خاص را از طریق محدودیت‌های مشخص شده توسط کارفرما و مقررات مربوطه تأمین و قابل حصول نماید. صنعتی‌سازی ساختمان صنعتی‌سازی ساختمانی درصورتی‌که موفقیت‌آمیز صورت پذیرد موجب تمرکز تولید، استانداردسازی، تولید انبوه، تخصصی کردن، سازماندهی مناسب و یکپارچگی می‌گردد. 

انواع صنعتی‌سازی پروژه های ساختمان

 پروژه پیش مونتاژ نمودن 

فرایندی است که در آن اجزای پیش‌ساخته تجهیزات و متعلقات آن در یک مکان دیگر به جز سایت احداث و گاهاً در حین احداث برهم مونتاژ شده تا جزئی از یک واحد ساختمانی را تشکیل بدهند.

 این به معنای تولید سیستم‌های پیچیده است نه ساده، بدین منظور نیاز به مهارت‌های ویژه نیروی انسانی جهت مونتاژ مواد مختلف ضروری است در این شیوه خط تولید می‌تواند دور از سایت احداث باشد یا نزدیک آن.

در صورت افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل می‌توان تولید را در کنار سایت انجام داد.

پروژه پیش‌ساخته سازی:

در این فرایند قطعات پیش‌ساخته مانند یک پانل به همدیگر متصل می‌شوند تا جزئی از نصب نهایی را تشکیل دهند.

مدولاریزاسیون

 مدولاریزاسیون به مفهوم مدولار استاندارد نمودن اجزاء و قطعات ساختمانی است به‌طوری‌که به جای تولید یک قطعه در ابعاد و قطعات بسیار متنوع، این تولیدات در محدوده‌ای منطقی و محدود تولید شوند تا امکان دستیابی به تولید انبوه کارخانه فراهم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *