اصول طراحی معماری در فضاهای مختلف

بارهای ناشی از انفجار
بارهای ناشی از انفجار شیمیای و انواع آن
آگوست 13, 2020
Shelter building پناهگاه ساختمان
پناهگاه ، تعاریف و انواع آن بخش اول
آگوست 13, 2020
اصول طراحی معماری

اصول طراحی معماری

ملاحظات طراحی محوطه 

طراحی محوطه بر اساس اصول پدافند غیرعامل، هدایت سریع و مطمئن افراد به پناهگاه‌های داخل و خارج ساختمان و اتخاذ تمهیداتی جهت کاهش خطرات ناشی از ریزش آوار بر سر افراد خارج از ساختمان، تسهیل اقدامات امداد و نجات برای کاهش خطرپذیری ساختمان‌ها می‌باشد.

بر اساس ارزیابی جامع از خطرات و تهدیدات غیرطبیعی ضروری است که طراحی محوطه در جهت کاهش خطرپذیری و آسیب‌پذیری، انجام گیرد. این بخش جنبه‌های مختلف طراحی محوطه را مشخص می‌کند و برخی از ویژگی‌های خاصی را که اعمال آنها جهت امنیت و حفاظت انسان در برابر تهدیدات ضروری است را ارائه می‌دهد.

طراحی و جانمایی ساختمان

در مجتمع‌های مسکونی و ساختمان‌های مسکونی، ضروری است از تمرکز افراد، سرمایه‌ها و فعالیت‌ها در یک محدوده فضایی و کالبدی خودداری گردد.

به منظور کاهش خطر ریزش آوار در مسیر امدادرسانی، پهنای مسیرهای دسترسی به ساختمان (معبر) می‌بایستی حداقل برابر و ارتفاع ساختمان باشد.

 طراحی فضاهای باز

لبه‌های تیز و گوشه‌دار از فرم کلیه عناصر مبلمان شهری و داخل ساختمان می‌بایست حذف شده و از فرم‌های نرم و گردگوشه استفاده شود.

بدین منظور زاویه لبه­ ها (توده ساختمان، جوی آب، آب‌نما، سکو، گلدان، حفاظ میله‌ای با عناصر و تجهیزات نوک‌تیز) تا حدود ارتفاع سه متر از کف محل استقرار، نباید راست گوشه باشد.

در مجتمع‌های مسکونی و ساختمان‌های مسکونی، محل مناسبی در محوطه برای فرود بالگرد در شرایط اضطراری به منظور امدادرسانی لحاظ گردد.

محوطه فضای باز در مجتمع‌های مسکونی و ساختمان‌های مسکونی، می‌بایست دارای وسعت و امکانات فضایی کافی برای شرایط اضطراری مانند انجام فوریت‌های پزشکی، فضا برای جمع‌آوری فوت‌شدگان احتمالی و استقرار مجروحان باشد.

طراحی و رودی‌ها

ساختمان‌های مسکونی، باید حداقل دارای دو ورودی و دو خروجی باشد که در شرایط عادی یکی از آنها فعال باشد و در مواقع بحرانی جهت خروجی اضطراری استفاده گردد.

ابعاد ورودی‌های اضطراری برای شهرک‌های مسکونی و صنعتی و ساختمان‌های مسکونی، باید متناسب با حجم تردد سواره و پیاده در زمان بحران پیش‌بینی شود و آن را تسهیل نماید.

ابعاد مذکور تابع عرض، تعداد، جهت حرکت، نوع وسایل نقلیه امدادی عبور کننده از این جزء فضا و نیز وسعت مجموعه، میزان خسارات و میزان خودکفایی موردنظر مجموعه از لحاظ امکانات امدادی خواهد بود.

طرح ورودی‌ها در شهرک‌های مسکونی و صنعتی و ساختمان‌های مسکونی، باید به‌گونه‌ای باشد که در صورت تخریب کامل، موجب انسداد دسترسی سواره نشود و به سرعت قابل ترمیم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *