بار های زنده در ساختمان
بار های زنده در ساختمان پارت دوم
سپتامبر 2, 2020
قالب آجری فونداسیون
مصالح به کار رفته در تولید قالب بتن
سپتامبر 3, 2020
قالب‌بندی بتن در سازه‌ها

قالب‌بندی بتن در سازه‌ها

تعریف قالب

قالب یک سازه موقت چوبی یا فلزی است که همانند ظرفی به بتن خمیری، شکل دلخواه می‌دهد. استفاده از قالب تا زمان خود گیری و کسب مقاومت کافی برای بتن لازم و ضروری است. این زمان به نوع، ابعاد عضو و شرایط عمل‌آوری بتن از ۷ تا ۲۸ روز متفاوت است.

تهیه، ساخت و نصب را قالب‌بندی و جمع‌آوری آن را به قالب‌برداری موسوم است.

قالب‌بندی مجموعه‌ای است که برای در برگرفتن بتن و حفظ آن تا زمان سخت شدن و رسیدن به مقاومت کافی ساخته می‌شود که شامل رویه، بدنه، پشت بندها، حایل‌ها، چپ و راست‌ها، میله‌های تنظیم و غیرهاست.

ساخت قالب، نصب، نگهداری و جمع‌آوری آن از قسمت‌های حساس و پرهزینه در اجرای سازه‌های بتن مسلح محسوب می‌شود به‌طوری‌که ۳۰ تا ۵۰ درصد هزینه برپایی هر اسکلت بتنی می‌تواند به قالب‌بندی اختصاص یابد.

طراحی و ساخت قالب

طرحی و ساخت هر نوع قالب بتنی از اصول و ضوابط ویژه‌ای پیروی می‌کند که عبارت‌اند از:

ابعاد دقیق داشته باشد

 در برابر بارهای وارده مقاومت کافی داشته باشد (ایستایی قالب)

 اتصالات آن محکم و مقاوم باشد (دوام و پایداری)

بدون درز باشد

جمع‌آوری و بازکردن قالب بدون صدمه زدن به بتن باشد

از نظر اقتصادی به صرفه باشد. دستیابی به این اصول زمانی محقق می‌شود که انتخاب نوع قالب و سیستم قالب‌بندی به درستی انجام شود. انتخاب سیستم قالب‌بندی برعهده مدیران باتجربه است. یک انتخاب اشتباه می‌تواند مشکلات بسیاری را در بحث کیفیت، مدت‌زمان و هزینه انجام پروژه ایجاد کند.

برای آنکه یک قالب از نظر اقتصادی به صرفه باشد و هزینه‌های مصرفی برای ساخت آن به حداقل برسد، باید به نکات زیر توجه نمود:

مخارج تهیه مصالح و ساخت قالب متناسب با نیازهای مورد مصرف آن باشد.

مصالح مصرفی برای ساخت با دقت کافی انتخاب و تهیه شود به‌نحوی‌که بین دفعات استفاده از قالب و تداوم فعالیت‌های کارگاه از نظر اقتصادی تعادل برقرار باشد.

به‌عبارت‌دیگر هرچقدر امکان تعداد دفعات بیشتر استفاده از قالب وجود داشته باشد به همان میزان در استحکام آن و انتخاب نوع مصالح مرغوب باید توجه بیشتری مبذول داشت.

روش ساخت، نوع مصالح و در صورت لزوم پوشش مناسب سطوح داخلی قالب، طوری انتخاب گردد که امکان دستیابی به نتایج موردنظر مستقیماً میسر شود. ترمیم بتن و تغییر و اصلاح شکل قطعه موردنظر (با طرح قبلی)، پس از گرفتن بتن و بازکردن قالب‌ها بسیار دشوار و حتی درصورتی‌که امکان داشته باشد، به مراتب از پیش‌بینی‌های اولیه، گران‌تر تمام می‌شود.

روش مناسب و وسایل کافی برای حمل، جابه‌جایی و مونتاژ قالب‌ها در محل کار پیش‌بینی شود.

انواع سیستم‌ها و مصالح مختلف در کار قالب‌بندی باید مورد توجه و بررسی فنی قرار گیرند و انتخاب بر اساس مورد مناسب‌تر انجام می‌شود. استفاده از هر سیستم قاب‌بندی با هر نوع مصالح، مزایا و معایب خاص خود را دارد.

طراحی به نحوی انجام شود که در قالب خواسته‌های معماری و سازهای بتوان با تعداد دفعات بیشتر، از آن استفاده کرد و تطبیق و تنظیم قالب برای کارهای بعدی و تکراری، سهل و راحت باشد.

تعادل موارد فوق باید طوری باشد که قبل از شروع قالب‌بندی امکان محاسبه مخارج آن مقدور باشد و از نظر اقتصادی به صرفه و توجیه‌پذیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *