نظامات اداری و استاندارد سازی ساختمان پارت دوم

محیط اداری و استاندارد سازی فضا
نظامات اداری و استاندارد سازی ساختمان پارت اول
سپتامبر 2, 2020
بار های زنده در ساختمان
بار های زنده در ساختمان پارت دوم
سپتامبر 2, 2020
محیط اداری و استاندارد سازی فضا ۲

محیط اداری و استاندارد سازی فضا ۲

روش‌های آزمایش

روش‌های آزمایش باید بر اساس الزامات مجموعه مباحث مقررات ملی ساختمان باشد،در صورت نیاز به انجام آزمایش خاص، روش آن باید برمبنای استاندارد های معتبر باشد، بازرس اختیار تصویب فرآیندهای آزمایشی مناسب را که توسط شخص ذیصلاح انجام می‌شود را دارد .

گزارش‌های آزمایش

گزارش آزمایش‌ها، باید حداقل برای یک دوره تناوب بازرسی توسط مسئول نگهداری ساختمان در پرونده نگهداری ساختمان ، ثبت و بایگانی شود.

استفاده از مصالح و تجهیزات کارکرده

استفاده ا ز مصالح، تجهیزات و دستگاه‌های کارکرده باید با رعایت الزامات مباحث مقررات ملی ساختمان باشد.

تخلفات شحصی

سرپیچی و ممانعت از اجرای الزامات این مبحث برای هر شخص حقیقی یا حقوقی، غیرقانونی بوده و تخلف محسوب می‌شود.

ابلاغیه تخلف

هرگاه بازرس متوجه عدم رعایت الزامات این مبحث شود یا شواهدی درباره تخلف از آن به دست آورد، باید ضمن ارائه گزارش به مراجع ذیصلاح، اخطاریه‌ای را تنظیم نموده و به مسئول نگهداری ساختمان تحویل دهد.

فرم اخطاریه‌های مشروح

 اخطاریه‌های مشروح در این بخش باید به‌صورت زیر باشد:

الف- به‌صورت کتبی باشد.

ب- شامل توضیحاتی در مورد مشخصات واقعی ملک برای شناسایی آن باشد.

پ- شامل شرح کامل موارد تخلف و دلایل صدور اخطاریه باشد.

ت- شامل دستورات لازم با مهلت زمانی معین برای انجام تعمیرات، تغییرات و اصلاحات جهت سازگاری واحد مسکونی یا ساختمان با الزامات این مبحث باشد.

ث- مالک ساختمان از حق استیناف آگاه باشد.

پیگرد قانونی

هر شخصی که ابلاغیه و یا حکم تخلفی که صادرشده است را نادیده بگیرد، به‌عنوان متخلف از قانون شناخته‌شده و مورد پیگیری قانونی قرار خواهد گرفت.

انتقال مالکیت

در مواردی که مالک یک واحد مسکونی یا مالک ساختمان ، اخطاریه‌ای مبنی بر تخلف الزامات این مبحث و یا حکم عدم سازگاری با آن را دریافت کند، حق فروش، واگذاری و یا اجاره را ندارد. مگر در شرایطی که آن واحد مسکونی یا مالک ساختمان یک نسخه از حکم یا اخطاریه تخلف را به خریدار، صاحب‌امتیاز، تحویل‌گیرنده یا مستأجر تحویل دهد و درنهایت یک نسخه تائید شده معتبر از خریدار، صاحب‌امتیاز، تحویل‌گیرنده یا مستأجر را دال به راین که مسئولیت کلیه اصلاحات و تعمیرات مطابق با الزامات این مبحث را بر عهده می‌گیرد، بازرس تحویل دهد.

ساختمان‌ها و تجهیزات غیر ایمن

درمواردی که یک ساختمان یا تجهیزات آن ، توسط بازرس، غیر ایمن یا نامناسب برای سکونت و خلاف الزامات این مبحث تشخیص داده شود، چنین ساختمانی غیرقابل‌سکونت می‌باشد.

ساختمان نامناسب برای سکونت

ساختمانی که برای تشخیص مسئول نگهداری ساختمان و با تأییدیه بازرس، غیر ایمن و برخلاف الزامات این مبحث باشد، برای سکونت نامناسب است .غیر ایمن بودن ساختمان می‌تواند ناشی از عواملی مانند عدم تعمیر به‌موقع ، نگهداری نامناسب، استهلاک به‌واسطه نفوذ جانوران موذی، عدم وجود تهویه کافی، نور مناسب و بهداشت باشد.

اخطاریه

هرگاه تجهیزات یک ساختمان به تشخیص مسئول نگهداری ساختمان و با تائید بازرس با الزامات این مبحث مطابقت نداشته باشد ، بازرس باید اخطاریه‌ای را صادر نماید و مسئول نگهداری ساختمان این اخطاریه را در محل مناسبی در محوطه ساختمان و یا خارج از آن  نصب نماید، به‌طوری‌که در معرض دید بوده و کلیه مالکان، ساکنان، بهره‌برداران یا مستأجران از متن اخطاریه آگاه باشند . اخطاریه مربوط به تجهیزات داخل ساختمان‌ها باید روی آن نصب شود.

برداشتن اخطاریه

در صورت رفع نواقصی که اخطاریه برای آن صادرشده است، بازرس باید دستور جمع‌آوری اخطاریه را صادر نموده و مسئول نگهداری ساختمان موظف به جمع‌آوری اخطاریه هست .

محصور کردن ساختمان خالی

درمواردی که ساختمانی خالی از سکنه و غیرقابل‌سکونت تشخیص داده شود ، بازرس باید نسبت به صدور و نصب اخطاریه مبنی بر غیرقابل‌سکونت بودند و محصور نمودن آن از طریق مراجع ذیصلاح اقدام نماید.

سکونت در محل ممنوع شده

هر ساختمانی که طبق الزامات این مبحث توسط بازرس سکونت در آن ممنوع اعلام‌شده باشد ، باید تخلیه شود. هر شخصی که در این‌گونه ساختمان‌ها ساکن شده یا از تجهیزات آن استفاده کند و یا مالکی که اجازه سکونت افراد را در این ساختمان‌ها بدهد، متخلف محسوب شده و باید طبق قانون با وی برخورد شود.

اقدام اضطراری

هرگاه ازنظر بازرس خطر واژگونی ساختمان یا فرورفتگی سازه وجود داشته باشد و احتمال داده شود که بخشی از ساختمان تخریب‌شده و جان افراد به خاطر سکونت در آن به خطر افتد یا زمانی که خطر حتمی یا احتمال خطر برای ساکنین ساختمان وجود داشته باشد یا سکونت افراد به علت مواد منفجره، گازهای قابل اشتعال، بخارهای سمی، مصالح و یا بهره‌برداری از تجهیزات معیوب و خطرناک در سازه، به مخاطره افتد، بازرس موظف است ابلاغیه‌ای مبنی بر غیرقابل‌سکونت بودن ساختمان را جهت تخلیه فوری ساختمان صادر نموده و به اطلاع مسئول نگهداری ساختمان برساند.مسئول نگهداری ساحتمان باید در هر ورودی چنین ساختمان‌هایی اطلاعیه‌ای که به‌راحتی قابل‌رؤیت بوده به شرح زیر نصب نماید ، “این ساختمان ناامن بوده و سکونت در آن ، بنا به تشخیص بازرس ممنوع هست”. ورود افراد به هریک از ورودی‌های ساختمان غیرقانونی بوده مگر آن‌که فرد جهت مهار کردن سازه یا انجام تعمیرات لازم یا خارج کردن و از بین بردن مواد خطرزا با رعایت تمهیدات خاص، وارد ساختمان شود.

ایمن‌سازی موقت

مطابق الزامات این مبحث هر جا به تشخیص بازرس به خاطر شرایط ناامن خطر حتمی وجود داشته باشد، بازرس باید دستورات لازم را جهت ایمن‌سازی موقت ساختمان یا تجهیزات را بدهد.

تخریب

در صورت تشخیص مسئول نگهداری ساختمان و به تأییدیه بازرس، هر ساختمانی که برای سکونت انسان خطرناک، ناامن، غیربهداشتی  و نامناسب بوده و تعمیر آن مقرون‌به‌صرفه نباشد، باید دستور تخلیه و تخریب توسط بازرس صادر و به اطلاع مالک (یا مالکین) یا ساکنین و بهره‌برداران ساختمان برسد .

تغییر کاربری

تغییر کاربری یک ساختمان در صورتی مجاز است که:

الف- با حفظ شرایط سرویس‌دهی مناسب و آسایش بهره‌برداران، مجوز لازم از مراجع ذیصلاح اخذشده باشد.

ب- تأییدیه لازم مبنی بر تأمین الزامات مجموعه مباحث مقررات ملی ساختمان برای کاربری جدید از شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار مهندسی از طرف وزارت راه و شهرسازی،اخذشده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *