نظامات اداری و استاندارد سازی ساختمان پارت اول

بار های زنده در ساختمان
بار های زنده در ساختمان پارت اول
سپتامبر 1, 2020
محیط اداری و استاندارد سازی فضا ۲
نظامات اداری و استاندارد سازی ساختمان پارت دوم
سپتامبر 2, 2020
محیط اداری و استاندارد سازی فضا

محیط اداری و استاندارد سازی فضا

کلیات نظامات اداری

الزامات این مقررات برای تمامی ساختمان‌های مسکونی، غیرمسکونی و مجموعه‌های ساختمانی موجود کاربرد داشته و حداقل شرایط و استاندارد های لازم را برای روشنایی، تهویه، فضا، گرمایش، بهداشت، حفاظت در برابر عوامل خارجی، آسایش، ایمنی در برابر حریق، نگهداری ایمن و بهداشتی ساختمان‌ها، مجموعه‌ها، تجهیزات و تسهیلات را تعیین می‌کند.

علاوه بر آن  حوزه مسئولیت مالکان، بهره‌برداران، ساکنان و مستأجران ساختمان‌های موجود و ضوابط اداره کردن، نحوه اجرای مقررات و عواقب ناشی از عدم اجرای آن‌ها را مشخص می‌کند.

الزامات این مبحث تا آنجایی که باری تأمین سلامت عمومی، ایمنی، رفاه و سکونت مردم و نگهداری ساختمان‌ها لازم است ، باید اجرا شود.ساختمان‌ها و املاک موجود که مطابق با الزامات این مبحث نمی‌باشند باید به‌گونه‌ای تغییر یا اصلاح شوند که حداقل سطح بهداشت و ایمنی موردنظر این مبحث را تأمین کند.

اجرای مقررات

الزامات این مقررات برای تمام عوامل مؤثر یا مرتبط با ساختمان‌ها و مجموعه‌ها، همان‌طور که در بخش قبلی عنوان‌شده به کار می‌رود. در حالت‌های خاص که بخش‌های مختلف این مقررات، الزامات متفاوتی را ایجاب کند، محدودکننده‌ترین آن‌ها، ملاک عمل قرار می‌گیرد.

نگهداری

ساختمان‌ها و کلیه اجزای آن اعم از تجهیزات، دستگاه‌ها، سیستم‌ها و لوازم ایمنی که بر اساس الزامات این مبحث با سایر مباحث مقررات ملی ساختمان، ساخته، تعمیر یا تغییر کاربری داده‌شده‌اند، باید در شرایط مناسبی نگهداری شوند و مالک (یا مالکین) یا نماینده قانونی او (یا آن‌ها)  در برابر نگهداری آن‌ها مسئول خواهد بود. هیچ مالک، بهره‌بردار یا مستأجری نباید تجهیزات، تسهیلات  و وسایلی را که بر اساس این مبحث از رده خارج شود را درزمانی که ساختمان در تصرف ساکنان آن است، از طریق خاموش کردن یا از کار انداختن ، جدا کند، مگر زمانی که آن وسایل به‌طور موقت در حال انجام تعمیرات یا تغییر باشد.

ضوابط موجود

الزامات این مبحث نباید به صورتی تفسیر شود که سبب تغییر، تضعیف و لغو اقدامات و ضوابط موجود مراجع قانونی در مورد تخریب یا برچیدن ساختمان‌ها و تجهیزات موجودی که خطرناک، ناامن و غیربهداشتی، تشخیص داده‌شده‌اند،شود.

کیفیت اجرا

تعمیرات، نگهداری و تغییرات در تأسیسات برقی، تأسیسات مکانیکی و سیستم گازرسانی و الزامات نصب و جابجایی آن‌ها که به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم از مقررات این مبحث ناشی می‌شود ، باید با توجه به دستورالعمل سازنده و توسط افراد ماهر انجام‌شده و کیفیت لازم را دارا باشد .

وظایف مسئول نگهداری ساختمان

مسئولیت اجرای الزامات این مبحث به عهده مسئول نگهداری ساختمان می‌باشد. مسئول نگهداری ساختمان موظف است کلیه شرایط و امکانات لازم برای انجام امور مربوط به نگهداری ساختمان مانند عقد قرارداد نگهداری، بازرسی، اخذ تأییدیه و پیگیری کلیه امور مرتبط با نگهداری ساختمان را تأمین نموده و اسناد و مدارک آن‌ها را در پرونده نگهداری ساختمان بایگانی نماید.

اجازه اعلام دستورالعمل مقرر

به مسئول نگهداری ساحتمان اجازه داده می‌شود تا در مواقع لزوم برای حفظ سلامت عمومی، ایمنی  و رفاه مردم، ضوابط و دستورالعمل اجرایی را بر اساس الزامات این مبحث به‌طور رسمی اعلام نماید یا برای تحقق الزامات و اهداف این مبحث و اجرایی بودن آن الزامات قابل‌اجرا و مناسب با محل را تعیین و اقدام لازم را به عمل آورد .درهرصورت اعلام الزامات اجرایی چنین دستورالعملی نباید شرایط بهره‌برداری مناسب ساختمان و تجهیزات ایمنی که در این مبحث و بر اساس روش‌های معتبر مهندسی، برای حفظ ایمنی عمومی تدارک دیده‌شده را نقض کند.

بازدیدها

مسئول نگهداری ساختمان باید کلیه بازدیدهای لازم را انجام داده و گزارش مکتوب تهیه و در پرونده نگهداری ساختمان ثبت نماید.مسئول نگهداری ساختمان اختیار دارد در صورت لزوم از خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی متخصص و ذیصلاح برای انجام بازدیدها استفاده نماید.گزارش بازدیدهای انجام‌شده باید به‌صورت کتبی بوده و توسط مقام مسئول گواهی شود.

تعیین هویت (شناسایی)

مسئول نگهداری ساختمان باید در هنگام بازرسی ساختمان‌ها و مجموعه‌ها ، اوراق شناسایی معتبر را که ویژه انجام وظایف موردنظر این مبحث است ، به همراه داشته باشد.

ابلاغیه‌ها و حکم‌ها

مسئول نگهداری ساختمان‌ها ، انجام کلیه دستورالعمل‌های اجرایی مطابق با ابلاغیه‌ها و حکم‌های صادره توسط مراجع ذیصلاح برای اطمینان از اجرای مقررات این مبحث را بر عهده دارد .

بایگانی

مسئول نگهداری ساختمان باید کلیه مکاتبات و اقدامات انجام‌شده در رابطه با اجرای الزامات این مبحث را نگهداری نماید . مدارک مذکور تا زمانی که ساختمان یا موارد مرتبط با آن اسناد و مدارک وجود دارد ، باید نگهداری شود ، مگر زمانی که مقررات دیگری برای آن وضع شود.

هماهنگی‌های بازرسی

هرگاه برای اجرای الزامات این مبحث، نیاز به حضور بیش از یک بازرس باشد، باید بازرس‌های مقررات هماهنگی‌های لازم جهت انجام بازرسی را برای عدم مواجهه مالکین و ساکنین ساختمان با تعدد بازرسان یا تناقض مأموریت ایشان انجام دهند.

استعلام

مقررات مندرج در این مبحث باید توأم با مصوبات و قضاوت صحیح مهندسی و بدون عدول از آن به کار رود. در مواردی که ضوابط این مبحث دارای ابهام یا مسکوت باشد، استعلام از دفتر امور مقررات ملی ساختمان ملاک عمل خواهد بود.

مصالح، روش‌ها و تجهیزات جایگزین

هرگاه مصالح، روش‌ها و تجهیزات جایگزین به تشخیص بازرس سازگار با اهداف الزامات این مبحث بوده و ازنظر کیفیت، دوام، مقاومت در برابر حریق و ایمنی با حداقل‌های این مقررات مطابقت داشته باشد، استفاده از چنین مصالح، روش‌ها و تجهیزات بلامانع است.

آزمایش‌های لازم

 در مواردی که شواهد کافی برای تشخیص عیب یا نقص به‌صورت عینی نباشد، بازرس برای تائید صحت موضوع، اختیار انجام آزمایش‌های لازم را دارد و هزینه این آزمایش‌ها بر عهده مالک یا مالکین ساختمان هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *