مصالح به کار رفته در تولید قالب بتن

قالب‌بندی بتن در سازه‌ها
قالب بندی بتن در سازه‌ها
سپتامبر 2, 2020
بار برف و بررسی میزان باربری سقف سازه
بار برف و بررسی میزان باربری سقف سازه
سپتامبر 3, 2020
قالب آجری فونداسیون

قالب آجری فونداسیون

مصالح مناسب برای قالب بندی باتوجه‌به ملاحظات اقتصادی، ایمنی، نمای ظاهر، امکانات و مصالح موجود و مناسب در هر منطقه جغرافیایی انتخاب می‌شود. متداول‌ترین مصالح موجود در ساخت قالب عبارت‌اند از آجر، چوب، ورق‌های فولادی، فایبرگلاس، آلومینیوم و نیم‌رخ‌های فولادی سبک.

قالب آجری

در اکثر ساختمان‌ها برای قالب‌بندی پی­ها از دیوار آجری ۱۰ سانتیمتری نیم آجری یا تیغه استفاده می‌شود. پس از گودبرداری و آماده‌سازی کف پی، ” بتن مگر” یا بتن رگلاژ در کف پی اجرا می­شود. آنگاه در دو طرف پی دیوار آجری و با ارتفاع دلخواه اجرا می­شود. سطح داخلی دیوار باید قبل از بتن‌ریزی با صفحات و نایلون‌های مناسب پلاستیکی پوشانده شود تا شیره بتن جذب دیوار نگردد. این قالب‌ها اغلب پس از خودگیری بتن در زمین باقی می‌ماند و جمع‌آوری نمی‌شود. این نوع قالب به قالب منفی نیز موسوم است و هزینه قالب‌بندی باید با قیمت آجرچینی مقایسه شود

قالب چوبی

چوب از مصالح متداول و قدیمی در قالب‌بندی محسوب می‌شود. از چوب می‌توان در تمام قسمت‌های قالب‌بندی نظیر رویه، بدنه، پایه، پشت‌بند، چپ و راست­ها و غیره استفاده نمود. دلایل متعددی که استفاده از چوب برای قالب‌بندی را رایج کرده است، عبارت‌اند از:

سبک بودن 

سهولت اجرا

هزینه اولیه نسبتاً کم

تدارکات اندک 

مقاومت مناسب (فشاری، کششی و برشی)

ضریب حرارتی کم (در فصل سرما و گرما)

صیقلی بودن سطح آن 

سادگی اتصالات

در مقابل تمام این مزایا، تکرارپذیری کم (حدود ۱۰ بار)، دورریزی زیاد مصالح و خطر آتش‌سوزی از مهم‌ترین ضعف‌های این نوع مصالح است. در قالب‌بندی چوب به شکل‌های مختلف در ساخت قالب مورداستفاده است.

چوب مناسب برای ساخت قالب، چوب درختان سوزنی برگ است که سبک‌تر و نرم‌تر از چوب درختان پهن برگ است. همچنین تغییر شکل چوب‌های سوزنی برگ در مقابل تغییرات رطوبت کمتر از دیگر چوب‌ها است. چوب درختان را نمی‌توان به طور مستقیم مورداستفاده قرارداد بلکه قبل از استفاده از چوب باید آن را عمل‌آوری کرد، یعنی پوست آن کنده شود و رطوبت آن کاهش داده شود. پس از آن توسط مواد شیمیایی مناسب چون مازوت اشباع می‌شود تا دوام آن افزایش یابد.

مشخصات مکانیکی چوب

رفتار مکانیکی و مقاومتی چوب به جنس و منشأ آن وابسته است. همچنین مقاومت چوب در راستای الیاف متفاوت از راستای عمود بر الیاف است. در شرایط عادی و معمول بهره‌برداری در شرایطی که رطوبت محیط کمتر از ۲۰ درصد و مدت‌زمان تداوم بار حدود ۱۰ سال فرض شود، مشخصات مکانیکی چوب مطابق در نظر گرفته می‌شود. در دیگر شرایط بهره‌برداری که درصد رطوبت دچار نوسان شده یا مدت‌زمان بارگذاری کمتر یا بیشتر از ۱۰ سال است، لازم است مقادیر برای رطوبت و تداوم بار اصلاح شود.

در شرایطی که رطوبت چوب بیشتر از ۲۰ درصد و تداوم بار کمتر از ۱۰ سال یا بیشتر از ۱۰ سال باشد، باید مقادیر اصلاح شوند.

قالب فلزی (ورق‌های فولادی با نیم‌رخ‌های سبک) با پیشرفت صنعت ساختمان‌سازی و کمبود منابع چوب همراه با قیمت قابل‌توجه چوب، استفاده از قالب‌های فلزی در دنیا رواج بسیاری یافته است. قابلیت تکرار بسیار زیاد در استفاده از قالب‌های فلزی، یکی از خصوصیات بارز این قالب‌ها است که تا حد زیادی هزینه اولیه آن را توجیه می‌کند. دیگر مزایای این قالب‌ها عبارت‌اند از:

قابلیت کاربرد با تکرار زیاد

عمر بالا

سطح صاف

سرعت اجرای بالا

امکان جمع‌آوری سریع قالب

مقاومت بالا

دوام زیاد

کارایی

سهولت اجرایی در قالب‌های مدولار

سادگی اتصالات

با همه این مزایا برای قالب‌های فلزی، استفاده از این نوع قالب‌های محدودیت‌های خاص خود را دارد که شامل سنگینی وزن، مدرکات خاص و هزینه اولیه نسبتاً زیاد است.

برای ساخت قالب‌های فلزی معمولاً از ورق­های فولادی به‌عنوان رویه و نیمرخ سبک فولادی به‌عنوان پشت‌بند استفاده می‌شود و اتصال آنها به کمک خال‌جوش انجام می‌شود. ضخامت معمول ورق­های فولادی بین ۱ تا ۴ میلیمتر متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *