سازه‌های فولادی با مقاطع گرم نورد شده

انواع سیستم‌های قالب‌بندی
انواع سیستم‌های قالب‌بندی
سپتامبر 9, 2020
مصالح و اجزای بتن
مصالح و اجزای بتن
سپتامبر 9, 2020
ساختمان‌های فولادی

White Bridge of Peace over Mtkvari river,Tbilisi,Georgia,fa mous landmark ساختمان‌های فولادی

معرفی ضوابط برای ساختمان‌های بنا شده با فولاد 

هدف این فصل از مقررات ملی ساختمان تعیین حداقل ضوابطی است که برای ساختمان‌های فولادی با مقاطع گرم نورد شده بکار می‌رود.

دامنه کاربرد 

این مقررات برای اجرای کلیه ساختمان‌های فولادی، مگر ساختمان‌هایی که دربند مستثنی گردیده‌اند، به کار می‌رود.

ساختمان‌های فولادی خاص مانند پل‌های فولادی، اسکلت فولادی نیروگاه‌ها و یا سایر ساختمان‌های فولادی که برای طرح و اجرای آنها مقررات اجرایی ویژه‌ای موردنیاز باشد، مشمول این مقررات نمی‌شوند.

تعاریف

آیین‌نامه جوشکاری

آیین‌نامه جوشکاری ایران نشریه ۲۲۸ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور می‌باشد.

پای‌کار

محلی است که ساختمان فولادی در آنجا برپا می‌شود.

ساختمان‌های فولادی پیش‌ساخته

ساختمان‌های فولادی که قطعات آن به طور کامل در کارگاه ساخت، مونتاژ و جوشکاری می‌شوند و اتصال آنها برای نصب در پای‌کار انجام می‌پذیرد.

ساختمان‌های فولادی نیمه پیش‌ساخته

ساختمان‌های فولادی که برخی از قطعات آن در کارگاه ساخت، مونتاژ و جوشکاری می‌شوند و بقیه قطعات در پای‌کار ساخته شده و نصب می‌شوند.

ساختمان‌های فولادی درجا

ساختمان‌های فولادی که کلیه قطعات آن در پای‌کار برش‌کاری، مونتاژ و جوشکاری شده و به‌وسیله اتصالات جوشی نصب می‌شوند.

کارگاه ساخت

محلی مناسب که دارای امکانات و تجهیزات کافی برای عملیاتی مانند برش‌کاری، سوراخ‌کاری، جوشکاری، خمکاری با نیروی انسانی ماهر باشد به‌نحوی‌که ساخت قطعات تحت‌نظر گروه کنترل کیفیت به‌صورت مطلوب انجام پذیرد.

گروه کنترل کیفیت

مجموعه‌ای از افراد واجد شرایط با تخصص و تجربه کافی در کاربرد استانداردهای ویژگی هندسی، مکانیکی و شیمیایی مصالح فولادی، جوش، روش‌های جوشکاری، عملیات ساخت و عملیات نصب که مجهز به وسایل لازم برای اندازه‌گیری ویژگی‌های موردنظر باشند.

مراحل کنترل کیفیت

مراحلی از کار است که در پایان هر مرحله از آن برای ورود به مرحله بعدی تأییدیه مرحله قبل توسط اشخاص یا مؤسسات مسئول کنترل کیفیت ضروری است. این مراحل شامل مراحلی مانند تهیه مواد، برش، مونتاژ، جوش، تمیزکاری، رنگ و نصب و غیره می‌باشد. کم یا زیاد کردن تعداد این مراحل بنا به نظر دستگاه‌های فوق‌الذکر مقدور است.

ناظر

شخص حقیقی یا حقوقی است که کلیه عملیات اجرایی مطابق نقشه‌ها و مشخصات فنی مصوب، تحت‌نظر آنها انجام می‌پذیرد. راهنمایی‌ها و دستور کارهای ناظر مکمل نقشه‌ها و مدارک فنی است.

ناظر باید ارتباط کافی و مستمر با محاسب و تهیه کنندگان مدارک فنی پروژه داشته باشد.

نیروی انسانی ماهر

اعضای گروه ساخت و نصب که هر یک به‌تناسب وظیفه محوله باید دارای تخصص، تجربه و توان کافی بنا به تأیید مراجع ذی‌صلاح باشند.

نقشه‌های محاسباتی

نقشه‌هایی هستند که در آنها مشخصات کلیه پروفیل‌ها و مقاطع سازه از قبیل ابعاد کلی مقطع، فاصله محور تا محور ستون‌ها و تراز روی تیرها و سایر ابعاد کلی سازه و اجزای آن قید شده باشد به‌نحوی‌که با استناد به آنها بتوان نقشه‌های کارگاهی را تهیه نمود. 

این نقشه‌ها همچنین حاوی اطلاعات کلی در مورد اتصالات جوشی و پیچ‌ومهره‌ای و سایر اطلاعات ضروری مهندسی می‌باشد.

نقشه‌های کارگاهی

نقشه‌هایی است که بر اساس نقشه‌های محاسباتی برای سهولت اجرا تهیه می‌گردد. این نقشه‌ها دارای جزئیات مفصل‌تری نسبت به نقشه‌های محاسباتی می‌باشند. در این نقشه‌ها برای هر عضو یک شماره تعیین می‌گردد و جزئیات دقیق‌تری برای این عضو با ذکر کلیه ابعاد هندسی آن با مقیاس مناسب ترسیم می‌گردد.

 همچنین کلیه اتصالات با ذکر مواردی مانند ابعاد، طول، نوع جوش، تعداد، اندازه، طول پیچ‌ومهره به طور کامل ترسیم می‌گردد. این نقشه‌ها معمولاً توسط سازنده اسکلت فولادی متناسب با امکانات و تجهیزات لازم تهیه می‌شود و فهرستی از مشخصات و مقادیر کلیه قطعات ضمیمه آنها خواهد بود.

نقشه‌های نصب

نقشه‌هایی است که توسط سازنده اسکلت فولادی تهیه و برای نصب اعضا در موقعیت خود و در پای‌کار استفاده می‌شود. این نقشه‌ها اطلاعات کافی در مورد نصب هر قطعه و موقعیت آن نسبت به قطعات دیگر را مشخص می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *