مصالح مقاطع فولادی گرم نورد شده

سنگ‌دانه یا مصالح سنگی
سنگ‌دانه یا مصالح سنگی
سپتامبر 10, 2020
بارهای وارد بر قالب بتن ریزی
بارهای وارد بر قالب بتن ریزی
سپتامبر 10, 2020
مصالح مقاطع فولادی ساختمان

مصالح مقاطع فولادی ساختمان

ویژگی‌های شیمیایی و مکانیکی و روش آزمایش آنها برای فراورده‌های فولادی گرم نوردشده باید مطابق استاندارد ملی ایران باشد.ابعاد و رواداری‌های ابعادی برای تیرآهن با بال نیم پهن، بال باریک، نبشی و ورق باید طبق استانداردهای ملی کشور باشد. در مورد سایر مقاطع تا زمان تهیه استاندارد ملی، به استانداردهای معتبر مرتبط بین‌المللی مراجعه شود.

در صورت لزوم، می‌توان با کسب اجازه از ناظر، از استانداردهای دیگری به‌جای موارد مندرج استفاده نمود. 

این امر نباید منجر به عدول از نیازمندی‌های طرح سازه شود. درجه‌بندی تضمین شده مصالح فولادی به‌وسیله کارخانه فولادسازی در انطباق برای اطمینان از کیفیت مصالح، کافی است. 

هرگاه مصالح فولادی، رواداری‌های مربوط به صافی، انحنا یا خیز اولیه مطابق این مقررات را ارضا نکنند، مجری مجاز است که عملیات اصلاحی را به‌وسیله گرمایش کنترل شده و صافکاری مکانیکی انجام دهد.

مقاطع فولادی که به‌صورت سرد نوردشده ساخته می‌شوند، در این قسمت موردنظر نیستند.

ویژگی‌های میلگرد مورداستفاده برای ساخت مهار داخل پی باید منطبق بر شرایط طرح باشد. روش ایجاد رزوه پیچ روی این میل‌گردها باید به نحوی باشد که در محاسبات سطح مقطع ناحیه رزوه شده ملاک محاسبه قرار گیرد.

پیچ‌ومهره فولادی

تا زمان تهیه استانداردهای ملی ایران، ویژگی‌های شیمیایی، مکانیکی و هندسی پیچ، مهره و واشر باید با استانداردهای مرتبط معتبر منطبق باشد.

الکترود جوشکاری

ویژگی‌های الکترود مصرفی برای جوشکاری باید با استاندارد ملی منطبق باشد.

نقشه‌ها و مدارک فنی مورد نیاز برای سازه های فولادی

هر ساختمان فولادی لازم است دارای مجموعه‌ای از نقشه‌های محاسباتی، نقشه‌های کارگاهی، نقشه‌های نصب و مدارک مربوط به مشخصات فنی خصوصی باشد. باتوجه‌به اهمیت و پیچیدگی هر ساختمان ممکن است تعدادی از این مدارک موردنیاز نبوده و یا با هم ادغام گردند.

لازم است نقشه‌های محاسباتی به همراه مدارک مربوطه قبل از آغاز هرگونه عملیات اجرایی آماده باشد.

نقشه‌های کارگاهی و نقشه‌های نصب می‌توانند به‌تناسب عملیات اجرایی تحویل ناظر شود. ناظر پس از مطالعه و بررسی کامل بودن اطلاعات اجرایی، تأیید نموده و به سازنده ابلاغ می‌کند.

مشخصات فنی عمومی و خصوصی باید حاوی کلیه اطلاعات لازم برای اجرای پروژه با کیفیت صحیح و مطلوب باشد. قسمتی از این مشخصات ممکن است در حاشیه نقشه‌ها قید شود یا به‌صورت دفترچه‌های مجزا به سازنده تحویل گردد.

شالوده 

رعایت ضوابط طراحی و اجرای شالوده برای سیستم ساختمان فولادی باید مطابق مباحث نهم و هفتم مقررات ملی ساختمان باشد.

اجزاء سازهای

از نظر این مقررات، قطعات سازه‌های فولادی به شرح زیر می‌باشد:

پیچ‌های مهاری داخل بتن، صفحات کف ستون، ستون‌ها، تیرها، مهاربندها، خرپاها، لاپه­ ها، دستک‌ها، کلاف دیوارها، پیچ، مهره، پرچ و پین (موقت یا دائم) و اتصالات.

قطعات یا اعضا فلزی دیگری از قبیل صفحات مشبک کف، فلزات تزئینی یا یراق‌آلات و دودکش‌ها که در نقشه‌ها وجود دارند از نظر مقررات ملی ساختمان جزئی از سازه فولادی محسوب نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *