کاشی کاری های بقعه پیربکران
بررسی کاشی کاری های بقعه پیربکران
سپتامبر 11, 2020
تجهیزات کارگاهی قالب‌بندی
تجهیزات مورد نیاز و کارگاهی قالب‌بندی
سپتامبر 12, 2020

دسته‌بندی مصالح ساحتمانی

مواد و مصالح و فرآورده‌های ساختمانی

آجر

بلوک‌های سفالی توخالی 

کاشی سرامیکی 

سنگ ساختمانی

سنگ‌دانه‌ها 

سیمان و فرآورده‌های آنها

مواد افزودنی شیمیایی بتن

آهک و فرآورده‌های آنها

گچ و فرآورده‌های آن 

ملات‌های ساختمانی

فلزها و مصالح جوشکاری

چوب و فرآورده‌های آن 

قیر و قطران

شیشه

مصالح رنگ و پوشش‌های ساختمانی

عایق‌های رطوبتی 

عایق‌های حرارتی 

پلیمرهای ساختمانی 

نانومواد

استانداردها و مصالح ساختمانی

مواد، مصالح و فراورده‌های ساختمانی باید از نظر ویژگی، مشخصات فنی و روش‌های آزمایش منطبق با استانداردهای ملی ایران و معیارهای پذیرفته در هر بخش از این مبحث باشد. به این منظور، برای هر دسته از مصالح و فرآورده‌های ساختمانی، استانداردهای ملی مربوط معرفی می‌شود.

در مدت اعتبار این مبحث، چنانچه استانداردها یا ویرایش‌های جدیدی از استاندارد به تصویب برسد، جانشین استانداردها و معیارهای مشابه در این مبحث خواهد شد.

اگر در پاره‌ای از موارد، استاندارد ملی وجود نداشته باشد، باید استانداردهای معتبر بین‌المللی ملاک عمل قرار گیرد.

ویژگی‌ها و مشخصات فنی 

تولید کنندگان و واردکنندگان مواد، مصالح و فراورده‌های ساختمانی باید ویژگی‌ها و مشخصات فنی آنها را برابر استانداردهای مربوط و معیارهای پذیرفته شده در این مبحث، معتبر بشمرند و در صورت درخواست مصرف‌کننده؛ تولیدکننده، توزیع‌کننده و یا واردکننده ملزم به ارائه مشخصات است.

تأیید کیفیت

کنترل ویژگی‌های مواد، مصالح و فراورده‌های ساختمانی، تطابق آن با استانداردهای مربوط، اعلام مشخصات و اظهارنظر مقایسه‌ای، با سازمان ملی استاندارد یا آزمایشگاه‌های تأیید صلاحیت شده از سوی آن سازمان از طریق پروانه کاربرد نشان استاندارد است.

تعیین مشخصات فنی و تطابق ویژگی‌های کارکردی مواد، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی بر اساس مقررات ملی ساختمان با مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی وابسته به وزارت راه، مسکن و شهرسازی و مراجع تأیید صلاحیت شده از سوی آن مرکز و از طریق صدور گواهینامه فنی است.

مطابقت با استاندارد

طراحان و مجریان باتوجه‌به محدوده کاربرد موردنظر باید، در نقشه‌ها و مدارک فنی مربوط، ویژگی‌ها و مشخصات فنی مواد، فرآورده‌های ساختمانی را تعیین کنند.

استفاده از مواد و مصالح و فرآورده‌های ساختمانی غیر مطابق با مشخصات و معیارهای پذیرفته شده در این مبحث، مجاز نیست.

استفاده مجدد مصالح ساختمانی

استفاده از مواد، مصالح و فرآورده‌های ساختمانی مستعمل، در صورت مطابقت مشخصات فنی آنها با معیارهای پذیرفته شده در این مبحث و توجه به نوع مصرف آنها بلامانع است.

فرآورده‌های جدید مصالح و فرآورده‌های ساختمانی جدید، جز آنها که نام و مشخصاتشان در این مبحث آمده است، در صورتی قابل‌استفاده هستند که مشخصات و دامنه کاربرد آنها به تأیید سازمان ملی استاندارد و یا مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی رسیده باشد و برای آنها گواهینامه فنی معتبر اخذ شده باشد.

انبارکردن 

مواد و فرآورده‌های ساختمانی باید به‌گونه‌ای انبار شود که دسترسی به آنها آسان باشد. مصالحی که زودتر وارد شده است باید زودتر نیز خارج و مصرف شود و با مصالح دیگر مخلوط نشود. محیط نگهداری آنها نیز نباید سبب ازمیان‌رفتن ویژگی‌ها و مشخصات فنی آنها شود. باتوجه‌به انواع آنها بایستی تمهیدات لازم جهت اطفاء حریق در بروز احتمال آتش‌سوزی پیش‌بینی و فراهم گردد.

ساخت و تولید در کارگاه

مواد و مصالح و فرآورده‌های تولیدی در کارگاه‌های ساختمانی باید با مشخصات فنی پذیرفته شده در این مبحث مطابقت داشته باشد.

در تولید مواد و فرآورده‌های ساختمانی در کارگاه و محل مصرف، رعایت نکات ایمنی، مطابق مبحث دوازدهم، الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *