تجهیزات مرحله آرماتوربندی با میلگرد
تجهیزات مرحله آرماتوربندی با میلگرد
سپتامبر 14, 2020
انواع میلگردهای مصرفی در ساختمان
انواع میلگرد مصرفی در ساختمان
سپتامبر 14, 2020
قالب‌های مدولار و پنل­های فولادی

قالب‌های مدولار و پنل­های فولادی

قالب‌های مدولار و پنل­های فولادی

امروزه استفاده از قالب‌های مدولار فلزی به شکل پانل‌هایی با رویه و سخت‌کننده های فولادی رواج بسیاری یافته است. این قالب‌ها در دو گروه کلی، یکی به‌صورت پیش‌ساخته در ابعاد استاندارد و دیگری برای موارد خاص چون تونل‌ها و کانال‌ها، اجرای کف کانال‌ها، کف رودخانه و غیره ساخته می‌شوند.

این قالب‌ها علاوه بر مزایای بسیار نسبت به دیگر قالب‌ها، از استحکام و صلبیت بیشتری برخوردار هستند.

در مرحله مونتاژ قالب‌ها، به‌سادگی و با سرعت زیاد می‌توان این قالب‌ها را در کاربری‌های مختلف نصب کرد و در مرحله بازکردن نیز این قالب‌ها به‌سرعت باز شده و جابه‌جا می‌شوند و امکان نصب مجدد و با دفعات بسیار برای این قالب‌ها وجود دارد.

اگر ابعاد قالب‌ها در حد استاندارد باشد، می‌توان با نیروی انسانی کم آنها را به‌راحتی جابه‌جا کرد، هرچند در کارگاه‌های بزرگ، جابه‌جایی قالب‌های مونتاژشده بزرگ، نیازمند تجهیزات و امکانات ماشینی است. هزینه اولیه این قالب‌ها در مقایسه با قالب‌های سنتی چوبی، نسبتاً زیاد است اما تکرارپذیری بالا در استفاده از این قالب‌ها، بهترین توجیه اقتصادی برای این قالب‌ها است.

همچنین نمای حاصل از این نوع قالب‌ها بسیار صاف و پرداخت شده می‌باشد که خود از مزایای بسیار مهمی می‌باشد.

ابعاد و جزئیات قالب‌های مدولار

ابعاد و اندازه قالب‌های مدولار بسیار متنوع است. استفاده از این قالب‌ها همواره نیازمند استفاده از قطعات و تجهیزات خاصی در مرحله مونتاژ است.

تنوع در قالب‌های مدولار

قالب مدولار ستون

قالب مدولار ستون از ترکیب پانل، کنج‌های بیرونی

قید و اتصالاتی از قبیل پین و گوه و گیره تشکیل می‌گردد

قالب مدولار فونداسیون

در اجرای فونداسیون، پدستال و سکوهای بتنی به‌راحتی می‌توان از قالب‌های مدولار استفاده کرد. قطعات متداول در قالب‌بندی فونداسیون عبارتند از پانل‌های مدولار، کنج‌های داخلی و خارجی، نبشی پانچ شده، لوله داربستی و اتصالاتی از قبیل گوه، گیره و …

قالب مدولار دیوار

عموماً در اجرای دیوارهای بتنی به جهت سهولت در قالب‌بندی ترجیح دارد از قالب‌های پانلی یکپارچه استفاده شود. جهت تشکیل پانل یکپارچه باید عمل گردد.

قالب‌بندی دیوار مدور

جهت قالب‌بندی دیوارهای مدور و منحنی شکل مانند مخازن آب، سیلوها و غیره از پانل‌های کمانی شکل استفاده می‌شود.

قالب‌بندی دیوار در ارتفاع

برای اجرای دیوارهای بتنی با ارتفاع زیاد می‌بایست از براکت و متعلقات آن استفاده کرد. اجزا قالب همانند قالب‌بندی دیوار ساده است اما نیاز است از براکت و پیچ خاص آن استفاده می‌شود.

قالب مدولار تیر و دال

قالب‌بندی سقف‌های تیرچه بلوک و دال‌های یک‌طرفه و دوطرفه را می‌توان با سیستم قالب‌بندی مدولار اجرا کرد. در قالب‌بندی سقف‌های تیرچه بلوک ما نیازمند قاب کف پوتر و قالب آویز هستیم که هر دو جزء در این سیستم وجود دارد. قالب‌بندی دال‌ها از سه جز تشکیل شده است:

قالب کف پوتر

قالب آویز پوتر

قالب کف دال

از گنج‌های داخلی ۱۰x۱۰ جهت اتصال قالب آویز پوتر به کف دال استفاده می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *