طراحی، ساخت و نصب قاب های فولاد

انواع میلگردهای مصرفی در ساختمان
انواع میلگرد مصرفی در ساختمان
سپتامبر 14, 2020
طبقه بندی اجر در دسته بندی مصالح ساختمانی
طبقه بندی آجر در دسته بندی مصالح ساختمانی
سپتامبر 15, 2020
طراحی، ساخت و نصب قاب های فولادی

طراحی، ساخت و نصب قاب های فولادی

سیستم قاب فولاد سبک (LSF)

سیستم قاب‌های فولاد سبک LSF به‌عنوان یک سیستم متشکل از مقاطع فولادی سرد نورد شده (CFS) بوده که اجزاء آن با اتصالات پیچی، پرچی یا جوشی به یکدیگر متصل می‌شوند.

ضوابط و توصیه ها

هدف از این بخش، ارائه ضوابط و توصیه‌های فنی لازم مربوط به طراحی، ساخت و نصب سازه‌های فولادی سرد نورد شده (LSF) می‌باشد و مواردی که در این بخش به آن اشاره نشده است باید از ضوابط آئین‌نامه‌های معتبر بین‌المللی استفاده گردد.

دامنه کاربرد محدوده کاربرد این بخش از مبحث یازده برای اجرای ساختمان به روش LSF به‌صورت طبقه‌ای یا دیوار ممتد (یکپارچه) می‌باشد. می‌توان از سیستم مهار جانبی همچون مهاربند تسمه‌ای، دیوار برشی فولادی، چوبی یا تخته‌های سیمانی استفاده نمود. کاربرد قاب‌های سبک فولادی صرفاً به‌عنوان سیستم باربر ثقلی، حداکثر تا ۵ طبقه یا ۱۵ متر ارتفاع می‌باشد.

استفاده از سیستم LSF در کلیه پهنه‌های لرزه‌خیزی کشور طبق استاندارد ۲۸۰۰ ایران مجاز بوده و تنها سیستم LSF با دیوار برشی از جنس تخته‌های گچی یا سیمانی به‌عنوان مهار جانبی برای مناطق لرزه‌خیزی کم و متوسط مجاز می‌باشد.

مصالح برای تولید قاب

فولاد سرد نورد شده

استفاده از فولادهای ساختمانی که طبق استانداردهای ایران در مبحث پنجم مقررات ملی ساختمان و یا استانداردهای معتبر بین‌المللی مورد پذیرش هستند از نظر این بخش مجاز شمرده می‌شوند.

مقاطع فولادی گرم نورد شده در این بخش موردنظر نیستند.

انواع ورقه‌ای فولادی مجاز برای استفاده در اعضاء سرد نورد شده عبارتنداز:

– فولاد سازهای رده ۲۳۰ تیپ S230H H

 – فولاد سازهای رده ۳۴۰ تیپ S340H H 

– فولاد سازهای رده ۲۳۰ تیپ S230L L 

– فولاد سازهای رده ۳۴۰ تیپ S340L L 

استفاده از فولادهای تیپ L تنها برای لاپه­ها و تیرچه‌ها مجاز است.

نسبت مقاومت نهایی کششی به مقاومت تسلیم فولادهای تیپ H نباید از۱٫۰۸ کمتر باشد.

ورقه‌ای قاب فولادی سرد نورد شده باید با پوشش محافظ از خوردگی با آلیاژ روی آلومینیوم طبق استانداردهای معتبر پوشانده شود.

ضخامت فولاد اعضای سازه‌ای و غیر سازهای سرد نورد شده باید بدون احتساب پوشش‌های محافظ از خوردگی بین ۰٫۵ تا ۳ میلیمتر باشد. استفاده از فولادها در صورتی مجاز خواهند بود که مشخصات شیمیایی و مکانیکی آنها با یکی از استانداردهای ملی ایران یا معتبر بین‌المللی تطابق داشته باشد.

حداقل ضخامت فولاد بدون پوشش محافظ در برابر خوردگی تحویل شده در کارخانه که برای ساخت اعضاء فولادی سرد نورد شده به کار می‌رود در هیچ نقطه نباید از ۹۵٪ ضخامت در نظر گرفته شده در طراحی کمتر باشد، اگرچه ضخامت‌های کمتر در محل خم‌ها نظیر گوشه‌ها که تحت اثر نورد سرد قرار گرفته‌اند قابل‌قبول می‌باشد. در مناطق با خوردگی متوسط به بالا باید از پوشش محافظت در برابر خوردگی مطابق آئین‌نامه‌های معتبر استفاده نمود.

اتصالات

مشخصات پیچ خودکار برای اتصالات فولاد به فولاد یا پوشش سازهای به فولاد باید مطابق استاندارد معتبر باشد.

مشخصات الکترود مصرفی برای جوشکاری اتصالات باید با استاندارد ملی ایران منطبق باشد.

نقشه‌ها و مدارک فنی

هر ساختمان سبک فولادی سرد نورد شده لازم است دارای مجموعه‌ای از نقشه‌های محاسباتی، نقشه‌های کارگاهی، نقشه‌های نصب و مدارک مربوط به مشخصات فنی خصوصی باشد. باتوجه‌به اهمیت و پیچیدگی ساختمان ممکن است تعدادی از این مدارک موردنیاز نبوده و یا با هم ادغام گردند.

لازم است نقشه‌های محاسباتی به همراه مدارک مربوطه قبل از آغاز هرگونه عملیات اجرایی در محل اجرای پروژه آماده باشد.

نقشه‌های کارگاهی و نصب را می‌توان به‌تناسب عملیات اجرایی تحویل ناظر نمود. ناظر پس از مطالعه از نظر کامل بودن اطلاعات اجرایی، آن را پس از تصویب مراجع ذی‌صلاح باید به سازنده ابلاغ کند.

مشخصات فنی، عمومی و خصوصی باید حاوی کلیه اطلاعات لازم برای اجرای پروژه با کیفیت مطلوب، معیارهای رد و پذیرش قطعه و یا اطلاعات ابعادی، وزنی و مهاربندی قطعه باشد. قسمتی از این مشخصات ممکن است در حاشیه نقشه قید شود یا به‌صورت دفترچه‌های مجزا به سازنده تحویل گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *