طبیعت مبنای الهام معماری معاصر جهان

گرایش به طبیعت در نمونه‌هایی از معماری معاصر ایران
مقدمه‌ای بر گرایش به طبیعت در نمونه‌هایی از معماری معاصر ایران
سپتامبر 16, 2020
دوام بتن و میلگردهای فولادی در برابر خوردگی
دوام بتن و میلگردهای فولادی
سپتامبر 17, 2020
طبیعت به‌عنوان مبنای الهام در معماری

طبیعت به‌عنوان مبنای الهام در معماری

تأثیر متقابل طبیعت و معماری

طبیعت به‌عنوان مبنای الهام در معماری تأثیر متقابل طبیعت و معماری: ارتباط انسان و طبیعت، از لحظه‌ای که او پای بر کره خاکی‌نهادش کل گرفت و انسان همواره علاوه بر تأثیرگذاری بر طبیعت، از آن نیز تأثیر پذیرفته است. 

طبیعت همواره به‌عنوان مجموعه‌ای از الگوهای مناسب پاسخ بسیاری از سؤالات بشر را داده و قوانین خود را به آنان آموخته است ، تأثیر متقابل معماری و طبیعت را نیز می‌توان لحظه‌ای دانست که انسان غار را برای سکونت خود برگزید و یا از شاخ و برگ درختان و ، فضایی برای پناه خویش ساخت و ازاین‌رو ازجمله رویکردهای معماری مبتنی بر طبیعت، است. کیفیت نگاه هنرمند معمار وقتی در مقابل آن قرار می‌گیرد، با دیگران متفاوت است، الهام از طبیعت در بین معماران مختلف نیز متفاوت است. در این بخش سعی شده است روش‌هایی را که معماران معاصر برای الهام گرفتن استفاده نموده‌اند برشمرده شود.

 معماران چگونه از طبیعت الهام می‌گیرند

برخی از معماران با نشان دادن آب در بنا سعی در طبیعت‌گرایی دارند. علاقه انسان به آب تااندازه‌ای هست که گاه طراحان با الهام از زیبایی‌های طبیعی و ازجمله آبشارها و جویبارها در پارک‌ها، باغ‌ها، منازل و حتی سالن‌ها گوشه‌هایی از طبیعت را تا حد امکان خلق می‌کنند و آن را در دسترس مردم قرار می‌دهند.

به‌طور مثال حرکت آب در پارک جمشیدیه مهم‌ترین عنصری است که با الهام از اصول باغ سازی ایرانی طراحی‌شده است . برای شناسایی دیگر منابع الهام معماران از طبیعت می‌توان به نیاز همیشگی بشر به ارتباط با طبیعت و فضای باز اشاره کرد که خود را در معماری خانه در فضاهای  باز (حیاط) و نیمه‌باز (ایوان) جلوه‌گر می‌کنند.

 حیاط خانه‌های سنتی و قدیمی جلوه‌ای از باغ ایرانی است، در معماری ایرانی، حیاط خانه، یک فضای به‌غایت معمارانه است که درعین‌حال دارای ویژگی‌های یک باغ است.  درواقع باغی است کوچک به‌اضافه کارکردهایی که برای یک زندگی مستمر دارد .

ازآنجایی‌که باغ ایرانی از نموده‌ای بارز به شمارمی روده می‌توان یکی دیگر از روش‌های الهام از طبیعت را استفاده از حیاط به‌ویژه خیاط مرکزی دانست ، حیاط مرکزی چون واحدهای طبیعی نور، آب، باد و گیاه را گرد هم آورده و بدین ترتیب در شرایط نامطلوب محیطی، منطقه آسایش برای ساکنان فراهم می‌آورد .

یکی دیگر از روش‌های الهام گرفتن استفاده از فرم‌های طبیعی است . نتیجه استفاده از فرم‌های طبیعی در طراحی معماری دستیابی به طرحی عالی است که کارایی سازه‌ای، نیازهای عملکردی و زیبایی‌شناسی در آن با یکدیگر ترکیب‌شده‌اند درس‌هایی که از طبیعت آموخته می‌شوند و به‌طور متناسب به کار می‌روند، نه‌فقط تقلید محض از آن .

در چند دهه اخیر دیدگاه‌های معمارانه فراوانی در این رابطه به وجود آمده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نگرش‌های سازه ایست که در بعضی موارد منجر به خلق آثار بدیع و سازه‌ای و حتی سیستم‌های سازه‌ای جدید در معماری شده است  . ازاین‌رو یکی دیگر از روش‌های الهام از طبیعت را می‌توان سازه‌های طبیعی دانست.

الگوبرداری از سازه‌های طبیعی در معماری

 الگوبرداری از سازه‌های طبیعی در معماری به سه صورت: شکلی، استعاری و از قوانین می‌تواند انجام پذیرد که بهترین حالت ممکن، الگوبرداری از قوانین طبیعت هست

با پیشرفت علم و دستیابی به آرایش ملکولی در ترکیب شیمیایی مواد، به جستجوی طبیعت در سطح میکروسکوپی پرداخته شاد. به‌طور مثال طرح گنبد ژئودزیک پاک مینستر فولر که سازه ای پایدار و قوی به شکل مولکول‌های کرین می‌باشد که پیچیدگی‌های طبیعت در سطح میکروسکوپی را به‌عنوان یکی دیگر از منابع الهام مطرح می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *